OFE w końcu poszły na zakupy

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

Według szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Domu Maklerskiego Trigon, wrzesień był pierwszym w tym roku miesiącem, w którym otwarte fundusze emerytalne wsparły popyt na GPW.

Bilans transakcji kupna i sprzedaży nie był co prawda duży, ale dodatni i wyniósł 28 mln zł. Wartość ta uwzględnia jednak udział w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu na akcje Playa, w którym OFE mogły objąć akcje za 150-200 mln zł, szacuje analityk. O początku roku — jak wynika z danych Trigona — fundusze sprzedały netto polskie akcje warte 4,1 mld zł. Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne do tego w sierpniu — OFE zmniejszyły pozycję w tej kategorii o 167 mln zł. Tak zrobiła większość funduszy, natomiast w odniesieniu do polskich akcji branża była podzielona — kupujących i sprzedających netto było po pięć instytucji.

Najwięcej kupił MetLife OFE (48 mln zł), a po stronie podażowej wyróżnił się NN OFE (-81 mln zł). OFE mają w portfelach średnio 74,9 proc. akcji. Napływy z ZUS wyniosły we wrześniu 255 mln zł (2,46 mld zł od początku roku), natomiast w drugą stronę transfery z tytułu suwaka sięgnęły 549 mln zł (5,3 mld zł od początku roku). Wrzesień, dzięki dość dobrej koniunkturze na giełdzie, zakończył się dla większości funduszy dodatnim wynikiem. Najlepszy osiągnął PZU OFE (+1,6 proc.), a średni zysk wyniósł 1,3 proc.

154 mld zł - takie są aktywa OFE.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu