Oferta Centrozapu nie doszła do skutku

Michał Makarczyk
05-09-2001, 00:00

Oferta Centrozapu nie doszła do skutku

Główni wierzyciele Centrozapu, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie objęli nowej emisji akcji. Nowy proponowany termin emisji to początek 2002 r.

Z oferowanych ponad 3,7 mln akcji serii C objęto jedynie 29,3 tys. walorów. Jeszcze ostatniego dnia zapisów (31 sierpnia) przedstawiciele spółki liczyli, że emisja zakończy się powodzeniem, a wierzyciele obejmą co najmniej 150 tys. papierów, co gwarantowało powodzenie sprzedaży. Jednak ze 199 uprawnionych, zapisy na akcje założyło jedynie 18 podmiotów. Jedną akcję oferowano po 20 zł, podczas gdy giełdowa wycena jednego waloru wynosi około 5,75 zł.

Nikt nie wierzył

Wydaje się, że nikt oprócz Centrozapu nie wierzył w powodzenie emisji. Umowy z wierzycielami gotowymi do objęcia akcji nie były zawarte na piśmie.

— Firmy, do których adresowana była emisja, miały za mało czasu na podjęcie decyzji. Oczywiście, uzgadnialiśmy z nimi warunki, jednak nie były one spisane na piśmie. Do sprawy ponownej sprzedaży tych walorów powrócimy pod koniec roku. Nie można wykluczyć, że emisja zostanie powtórzona na początku 2002 r. — mówi Iwona Saft, rzeczniczka prasowa Centrozapu.

Choć emisja była nazywana ratunkową, zdaniem Iwony Saft, w bieżącej sytuacji spółki nic się nie zmieni.

Łączne koszty nieudanej emisji sięgnęły 300 tys. zł.

— Cena akcji była zbyt wysoka. Jeszcze parę dni przed zakończeniem zapisów jasne było, że minimalna liczba akcji nie zostanie objęta. Nie pomogły nawet dobre wieści płynące ze spółki — mówi Wiesław Kowalczyk, akcjonariusz posiadający ponad 5 proc. akcji Centrozapu.

Czas na obligacje

W tym roku Centrozap zaoferuje wytypowanym instytucjom 30 tys. obligacji zamiennych na akcje serii D. Cena jednego waloru wynosi 1 tys. zł. Oprocentowanie ma wynieść 15 proc. rocznie w stosunku do wartości nominalnej.

— Warunki i terminy emisji obligacji nie uległy zmianie — podsumowała Iwona Saft.

Nieoficjalnie mówi się, że nie sprzedane akcje serii C mogą być zaoferowane wraz z obligacjami, tyle że po niższej cenie. Zgodę w tej sprawie mają wyrazić wierzyciele Centrozapu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferta Centrozapu nie doszła do skutku