Oficjalnie stawiamy na Marka Belkę

Dzisiaj resort finansów powinien podpisać zgłoszenie prezesa NBP na szefa EBOR. Rząd i on sam budują już poparcie na świecie

W ubiegłym tygodniu „PB” jako pierwszy poinformował, że rząd wystawi kandydaturę obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) w wyścigu o fotel szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Nasze informacje oficjalnie potwierdziła już premier Beata Szydło. — Ma nasze poparcie, poza nim żaden Polak nie ma szans na to stanowisko — powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szefowa rządu. Żeby formalności stało się zadość, potrzebny jest jeszcze podpis przedstawiciela Ministerstwa Finansów (MF). Z naszych informacji ze źródeł rządowych wynika, że prawdopodobnie właśnie dzisiaj sygnaturę na dokumencie, który wyślemy do Londynu, złoży Leszek Skiba, wiceminister finansów, który jest również zastępcą polskiego gubernatora w EBOR.

Marek Belka
Marek Wiśniewski

Zielone światło

Prezes banku centralnego już od kilku tygodni ma zielone światło od obecnej ekipy rządzącej na lobbowanie za swoją kandydaturą. Oficjalnie NBP sprawy nie komentuje, ale udało nam się ustalić, że prezes był w weekend na spotkaniu grupy G20 w Szanghaju oraz na posiedzeniu Banku Rozrachunków Międzynarodowych, którego udziałowcami jest 60 największych banków centralnych świata, w tym NBP. Na razie Marek Belka ma jednego rywala. Jest nim obecny szef EBOR, Brytyjczyk Suma Chakrabarti, który ma poparcie rodaków i od miesięcy przekonuje udziałowców kierowanej przez siebie instytucji do wybrania go na drugą 4-letnią kadencję.

— To nie ma aż tak dużego znaczenia, bo kluczowe jest poparcie Niemiec i Francji, ale mimo zabiegów obecnego szefa EBOR kraje te jeszcze nikomu go nie udzieliły — mówi nasz informator.

Decydujący głos

Dlatego polski rząd nie zasypia gruszek w popiele i chociaż zgłoszenie kandydatury Marka Belki robimy niemal w ostatnim możliwym momencie — termin upływa 11 marca, to rozmowy z najważniejszymi decydentami w Unii Europejskiej trwają. Ze strony Niemiec nie dostaliśmy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, czy poprą naszego kandydata. Wyczuwamy pewne wahanie. Jeśli to jednak nastąpi, poparcie Francji powinno być przesądzone,a co za tym idzie — większości głosującej w EBOR — zapewniło nas źródło rządowe. Wybór nowego szefa banku powinien nastąpić na dorocznym spotkaniu udziałowców EBOR 11-12 maja. Misję w banku centralnym Marek Belka kończy w czerwcu, więc jeśli uda nam się zbudować większość dla jego kandydatury, to już z początkiem lipca rozgości się w londyńskiej siedzibie nowego pracodawcy.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 23.02.2016 r. Jako pierwsi podaliśmy informację, że po zakończeniu kadencji prezesa NBP Marek Belka jest gotów na przeprowadzkę do Londynu na fotel szefa EBOR i ma już poparcie dla swojej kandydatury u nowej ekipy rządzącej.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane