Ogłoszono nominacje do nagród filmowych Orły 2008

PAP
04-02-2008, 19:24

Obrazy "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej i "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego uzyskały nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2008.

Nominacje ogłoszono na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. Nazwiska zdobywców Orłów 2008 zostaną ogłoszone 3 marca, podczas uroczystej gali.

Orły przyznawane są od 10 lat, w 15 kategoriach. Organizatorem przedsięwzięcia jest Niezależna Fundacja Filmowa, która corocznie przeprowadza głosowanie w konkursie na te nagrody. Od 2004 roku na Orły głosuje i laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa.

W tym roku ogłoszono zmiany w regulaminie przyznawania Orłów. Wprowadzono nową kategorię "odkrycie roku", do której mogą kandydować debiutanci polskiego filmu kinowego we wszystkich kategoriach, w jakich przyznawane są nagrody. Drugą zmianą jest włączenie do grona osób odbierających nagrodę za najlepszy film, obok producenta, również reżysera filmu.

Obrazy "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej i "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego uzyskały nominacje do Orłów 2008 w kategorii "najlepszy film".

W kategorii "najlepsza reżyseria" nominowano Andrzeja Wajdę za "Katyń", Andrzej Barańskiego za "Parę osób, mały czas" oraz Łukasza Palkowskiego za "Rezerwat".

Nominowani do Orłów w kategorii "najlepsza główna rola męska" to: Andrzej Chyra za rolę w filmie "Katyń" Andrzeja Wajdy, Andrzej Hudziak - za "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego, i Robert Więckiewicz - za "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego.

O Orła za "najlepszą główną rolę kobiecą" walczyć będą Krystyna Janda ("Parę osób, mały czas"), Danuta Szaflarska ("Pora umierać") oraz Sonia Bohosiewicz ("Rezerwat").

W kategorii "najlepsza drugoplanowa rola męska" nominowani zostali: Artur Żmijewski - za rolę w "Katyniu", Jan Frycz - za rolę w "Korowodzie", i Tomasz Sapryk - za rolę w filmie "Sztuczki".

W kategorii "najlepsza drugoplanowa rola kobieca" nominacje otrzymały: Danuta Stenka - za rolę w filmie "Katyń", Krystyna Tkacz - za rolę w "Parę osób, mały czas", i Stanisława Celińska - za "Południe - Północ".

Nominowani w kategorii "najlepszy scenariusz" to: Andrzej Barański za "Parę osób, mały czas", Dorota Kędzierzawska za "Pora umierać", i Andrzej Jakimowski za "Sztuczki".

O Orły za "najlepsze zdjęcia" walczyć będą: Janusz Kamiński za "Hanię", Paweł Edelman za "Katyń", Artur Reinhart za "Pora umierać" i Adam Bajerski za "Sztuczki".

W kategorii "najlepsza muzyka" nominacje uzyskali: Krzysztof Pednerecki za film "Katyń", Paweł Szymański za "Korowód" i Włodzimierz Pawlik za "Pora umierać".

W kategorii "najlepsza scenografia" nominowani są: Magdalena Dipont za "Katyń", Maarten Piersma za "Nightwatching", Robert Czesak za "Strajk" i Andrzej Kowalczyk za "Wszystko będzie dobrze".

Nominacje w kategorii "najlepsze kostiumy" otrzymali: Magdalena Biedrzycka i Bronisław Domański za "Katyń", Anna Jagna Janicka i Maarit van der Burgt za "Nightwathing" oraz Ewa Krauze za "Strajk".

W kategorii "najlepszy montaż" nominowani zostali: Rafał Listopad i Milenia Fiedler za "Katyń", Elżbieta Kurkowska za "Korowód" oraz Wanda Zeman za "Parę osób, mały czas".

W kategorii "najlepszy dźwięk" o Orły walczyć będą: Michał Żarnecki i Bartosz Putkiewicz za "Hanię", Leszek Freud, Marek Wronko i Jacek Hamela za "Katyń", Michał Żarnecki za "Południe - Północ", Maria Chilarecka za "Sztuczki" oraz Jan Freda za "U Pana Boga w ogródku".

W kategorii "najlepszy film europejski" nominacje do Orłów 2008 otrzymały filmy: "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu, "Królowa" Stephena Frearsa oraz "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka.

25 lutego zostanie ogłoszone nazwisko laureata Orła "za osiągnięcia życia".

Kandydatami do Orłów 2008 są polskie filmy fabularne (oraz ich twórcy), które znalazły się w polskich kinach przez okres co najmniej jednego tygodnia w 2007 roku. W głosowaniu na najlepszy film europejski biorą udział wszystkie filmy europejskie, które znalazły się w regularnym rozpowszechnianiu w Polsce przez okres co najmniej jednego tygodnia w 2007 roku.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ogłoszono nominacje do nagród filmowych Orły 2008