Ograniczenia irytują Polaków

opublikowano: 02-07-2018, 22:00

Niemal trzy czwarte respondentów dostrzega — z różnych powodów — wady wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę.

Jak wynika z badania „Zakaz handlu w niedziele w kontekście zwyczajów i opinii konsumentów”, zrealizowanego dla ITBC Communication i Polskiej Rady Centrów Handlowych przez SW Research, Polaków najbardziej irytuje odgórna ingerencja w ich wolny wybór (35 proc. badanych). Tyle samo ankietowanych skarży się na bardzo duży ruch i kolejki w obiektach handlowych w piątki i soboty poprzedzające niehandlową niedzielę. Spośród badanych 15 proc. niezadowolenie łączy z utratą możliwości relaksu, jaki dawało im weekendowe wyjście do galerii handlowej, 13 proc. — z koniecznością znaczących zmian w organizacji czasu, a 11 proc. — z utraconą okazją do aktywnego spędzania weekendu z bliskimi w galeriach.

Równocześnie 26 proc. nie dostrzega żadnych wad obowiązywania ustawy ograniczającej handel. Jednym z argumentów uzasadniającym wprowadzenie 1 marca 2018 r. częściowego zakazu handlu w niedziele było założenie, że zmiana prawa pozwoli Polkom i Polakom na spędzenie większej ilości czasu z bliskimi. Jak się okazało, wprowadzenie ustawy ograniczającej handel w niedzielę nie wpłynęło na ilość czasu spędzanego z rodziną (68 proc. wskazań). Większą ilość czasu spędzanego z rodziną po wprowadzeniu ustawy deklaruje przeszło 27 proc. badanych, przy czym 15 proc. uważa, że tego czasu mają dużo więcej. © Ⓟ

74 proc. Tylu respondentów dostrzega — z różnych powodów — wady wprowadzeni w Polsce zakazu handlu w niedzielę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy