Ogromna niespodzianka w PKB

  • DI
opublikowano: 14-11-2018, 22:00

To było największe zaskoczenie danymi o PKB Polski od czterech lat. GUS podał, że ze wstępnych oszacowań wynika, iż w trzecim kwartale PKB wzrósł o 5,1 proc. Oczekiwania rynkowe wynosiły 4,7 proc.

Ta różnica 0,4 pkt proc. to dużo, rzadko zdarzają się aż takie niespodzianki. Tym samym polska gospodarka na razie nie wykazała absolutnie żadnych oznak reakcji na spowolnienie w Europie Zachodniej, bo wzrost PKB był dokładnie taki sam jak kwartał wcześniej. A w danych odsezonowanych, które są najczęściej opisywane na świecie i ułatwiają porównania międzynarodowe, odnotowaliśmy nawet w trzecim kwartale wzrost o 5,7 proc. Tymczasem niemiecki urząd statystyczny Destatis podał, że PKB Niemiec wzrósł w trzecim kwartale zaledwie o 1,2 proc., wobec 1,9 proc. w drugim kwartale.

OKIEM ANALITYKA

Spowolnienie nadejdzie

IGNACY MORAWSKI, dyrektor serwisu SpotData

Fakt, że polski PKB w ogóle nie zareagował na spowolnienie w Niemczech można uznać za dużą i pozytywną niespodziankę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że taką negatywną reakcję polskiej gospodarki zobaczymy — indeksy koniunktury spadały, dynamika eksportu obniżyła się, zwolnił przemysł, nieco wygasł boom w budownictwie, wiele było opinii firm o odczuwalnym spowolnieniu. Co się stało? Możliwe, że przyśpieszyły inwestycje publiczne lub zmiany przepisów podbiły popyt na samochody. Ale to tylko spekulacje, więcej dowiemy się pod koniec listopada. Natomiast spowolnienie i to wyraźne jest nieuniknione, ono po prostu nadejdzie później. Przy słabnącej koniunkturze w Niemczech nie ma siły, która pozwoliłaby utrzymać wzrost gospodarczy w Polsce powyżej 4 proc. Gra toczy się o to, czy będzie to tylko normalizacja wzrostu czy głębsza dekoniunktura. Ten pierwszy scenariusz wciąż jest znacznie bardziej prawdopodobny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane