Oiltanking: terminal za 200 mln

Cezary Pytlos
13-04-1999, 00:00

Oiltanking: terminal za 200 mln

W porcie gdańskim powstanie pierwszy nad Bałtykiem terminal do przeładunku płynnych ładunków chemicznych.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i Zarząd Portu Gdańsk parafowały umowę z Oiltanking na budowę terminalu chemicznego. Powstanie on między terminalem gazowym a rudowym. Inwestycja pochłonie około 200 mln zł i sfinansowana zostanie w całości przez niemiecką firmę. Do jej rozpoczęcia wymagana jest jeszcze zgoda ministra skarbu. Decyzja taka powinna zapaść w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

Oiltanking zobowiązał się zakończyć budowę w ciągu 36 miesięcy. Docelowo na terenie terminalu będzie można przeładowywać około 4 mln ton chemicznych ładunków płynnych.

Jeszcze większe pieniądze zaangażowane zostaną w budowę terminalu kontenerowego. W opracowanym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wstępnym studium kosztów szacuje się, że inwestycja pochłonie około 1 mld zł. Do rozpisanego przetargu stanęło kilkanaście firm. Inwestor powinen być wyłoniony w lipcu.

— Obecnie w Polsce przeładowywanych jest około 400-500 mln TEU. Szacuje się, że za 3-5 lat przeładunki wzrosną do 2 mln TEU. O te 1, 5 mln ton porty nadbałtyckie będą prowadzić batalię — mówi Jarosław Dutkowski, rzecznik ZP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oiltanking: terminal za 200 mln