Ojciec Bric idzie na emeryturę

Marek WierciszewskiMarek Wierciszewski
opublikowano: 2013-02-07 00:00

KARIERA

Twarz banku Goldman Sachs jeszcze w tym roku zrezygnuje z prezesowania jednostce zajmującej się zarządzaniem aktywami. Jim O’Neill, ekonomista Goldmana Sachsa znany ze stworzenia skrótu BRIC, odchodzi na emeryturę — zrezygnuje ze stanowiska prezesa Goldman Sachs Asset Management pod koniec roku.

Termin BRIC, oznaczający Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, Jim O’Neill wymyślił tuż po atakach na World Trade Center w 2001 r. Stojący za nim pomysł inwestowania na największych rynkach wschodzących miał wykorzystywać malejącą rolę USA w światowej gospodarce. Przez wiele lat wpływał on na strategię najbardziej znanego banku inwestycyjnego na świecie.

55-letni Jim O’Neill, syn angielskiego listonosza, a prywatnie fan Manchesteru United, powiedział mediom, że jeszcze nie ma pomysłu na dalszą działalność. W październiku zaprzeczył pogłoskom, że jest zainteresowany objęciem po Mervynie Kingu stanowiska szefa Banku Anglii.