Okocim zamknie browar

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 10-05-1999, 00:00

Okocim zamknie browar

Brzeski Okocim przymierza się do postawienia nowego browaru oraz modernizacji starego zakładu w Chociwlu. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie tych inwestycji. Zarząd spółki zdecydował natomiast o zamknięciu w 2001 roku browaru w Krakowie.

Okocim, szykując się do postawienia nowego zakładu, kupił 30-ha działkę pod Brzeskiem. Do tej pory o budowie browaru kierownictwo spółki wypowiadało się bardzo ostrożnie. Jednak po ostatniej decyzji o definitywnym zakończeniu produkcji w browarze krakowskim, może okazać się to koniecznością. Alternatywą jest modernizacja browaru w Chociwlu (woj. zachodniopomorskie).

Browar w Krakowie, z racji swojego atrakcyjnego położenia, zostanie zamieniony w centrum usługowe, w którym mieścić się będą między innymi biura, sklepy oraz hotele. Krakowski zakład położony jest w samym centrum miasta, gdzie w tej chwili z jednej strony powstaje biurowiec, a z drugiej centrum komunikacyjne. Część starych budynków browaru zostanie wyburzona, a kilka zabytkowych adaptowane do nowych potrzeb.

Spółka podała ostatnio prognozę sprzedaży piwa na 1999 rok. Szacowana jest ona na 1,8 mln hl, moce produkcyjne Okociamia wynoszą zaś około 2,5 mln hl. Obecnie brzeski browar kontroluje około 8 proc. krajowego rynku.

Jednak wyniki finansowe Okocimia zdają się zaprzeczać opiniom analityków, którzy twierdzą, że branża piwowarska jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Przychody spółki po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosły 68,8 mln zł i zmalały w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o ponad 18 proc. Gorsza sprzedaż spowodowała, że Okocim stracił w okresie styczeń-marzec 1999 roku ponad 2 mln zł. Najsłabsze okazały się dwa pierwsze miesiące 1999 roku. Marzec był nieco łaskawszy dla browaru, któremu udało się wypracować zysk na poziomie 103 tys. zł.

Początek roku niemal dla wszystkich firm branży piwnej był niepomyślny. Zdaniem specjalistów tego rynku, wina leży po stronie przede wszystkim niekorzystnej pogody.

Kolejne trudności ze zbytem krajowego piwa mogą pojawić się w lipcu. Wtedy Polskę może zalać fala taniego piwa napływającego z Zachodu. Jednak Okocim, jak dowiedzieliśmy się w spółce, liczy w tej walce „na lojalność polskich konsumentów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Okocim zamknie browar