Określ potrzeby i wybierz narzędzia

Magdalena Krukowska
opublikowano: 05-07-2004, 00:00

Informatyzacja firmy to dziś konieczność. Bez niej trudno skutecznie konkurować na rynku. W Phare 2002 są na to pieniądze.

Na zaprojektowanie strony internetowej czy sieci lokalnej LAN przedsiębiorcy mogą teraz dostać dofinansowanie z funduszu wsparcia Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw. Program jest skierowany do małych i średnich firm z siedmiu województw, którym umożliwi otrzymanie dotacji na doradztwo z dziedziny IT. Ma im pomóc we wdrażaniu internetu, nowoczesnego sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Tylko doradztwo

Przedsiębiorstwa objęte działaniem programu mogą dostać wsparcie na opłacenie usług akredytowanych doradców przy planowaniu, jakie rozwiązania IT są im potrzebne, a następnie przy ich wdrażaniu. W ramach wsparcia można sfinansować działania związane z wprowadzeniem technologii informatycznych — na każdym etapie jej projektowania, wyboru oraz implementacji. Dofinansowanie dotyczy zatem określenia potrzeb informatycznych firmy, audytu technologicznego, tworzenia specyfikacji technicznej, związanej ze sprzętem, czy tworzenia aplikacji dla programów informatycznych. Dotacje doyczą więc doradztwa przy doborze programu do księgowości, ale nie samego zakupu oprogramowania, komputerów czy licencji.

Dotacje obejmują za to tworzenie baz danych, lokalnych sieci i firmowych stron w internecie. Przedsiębiorca może też skorzystać z doradztwa w wyborze narzędzi informatycznych, negocjacjach przy zakupie sprzętu czy z pomocy przy tworzeniu działu do spraw technologii informatycznych. Dostanie również zwrot części kosztów za zamówienie wsparcia technicznego.

Co istotne, aby dostać wsparcie, po zakończeniu działań powinien powstać raport na temat realizowanego projektu — poparty odpowiednią dokumentacją lub oprogramowaniem.

Kilka wniosków

Każde małe i średnie przedsiębiorstwo mające siedzibę na terenie województwa objętego programem może złożyć więcej niż jeden wniosek o dopłatę do korzystania z doradztwa. Ale bez względu na liczbę planowanych projektów musi przestrzegać minimalnych i maksymalnych kwot wsparcia. Łączna wartość wszystkich projektów nie może być większa niż 10 tys. EUR. Nie ma jednak prawa do udziału w programie, jeżeli wcześniej dostało już na te usługi dofinansowanie z innego źródła. Zewnętrzni eksperci wykonujący objęte współfinansowaniem usługi powinni być akredytowani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poza tym, projekt objęty wsparciem może zrealizować tylko na terenie Polski, w ciągu ośmiu miesięcy, i to nie później niż do połowy przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Określ potrzeby i wybierz narzędzia