Czytasz dzięki

Okrutne eksperymenty cesarza Fryderyka

opublikowano: 07-06-2016, 10:59

Język pierwotny, język pierwszych ludzi, którym posługiwali się u zarania dziejów był wielką zagadką dla starożytnych naukowców. Hebrajski, łacina, greka, arabski czy jeszcze inny, już nieznany? W celu jego odkrycia, niemożliwego dostępnymi środkami, dopuszczano się okrutnych doświadczeń. Niestety, na ludziach.

Prawdopodobnie pierwszym udokumentowanym eksperymentem mającym na celu odnalezienie języka pierwotnego był ten przeprowadzony na polecenie faraona Psametyka I (664–610 r. p.n.e.). Nakazał on zamknięcie w odosobnieniu dwóch małych chłopców i dopuszczanie do nich wyłącznie kozy (prawdopodobnie dla karmienia). Wypuszczeni po dwóch latach wypowiedzieli słowo podobne do "bekos" (chleb) w języku frygijskim. Władca Egiptu uznał więc, że jest to prajęzyk ludzkości.

Zobacz więcej

Cesarz Fryderyk II

Opisany przez Herodota eksperyment został powtórzony niemal dwa tysiące lat później na polecenie cesarza Fryderyka II Hohenstaufa (1194-1250). 

Ten wykształcony władca znany był jako mecenas nauki. W czasie wyprawy krzyżowej zainteresował się wiedzą świata arabskiego, zlecając przekład z tego języka dzieł Arystotelesa. Utrzymywał kontakty z licznymi naukowcami, sam też przez trzydzieści lat pisał wielkie dzieło będące kompendium informacji sokolniczych.

Włoski franciszkanin Salimbene w swych kronikach opisał również kilka okrutnych eksperymentów, jakie zlecał cesarz. Na przykład nakazał zamknąć umierającego w beczce z małą dziurką, aby dostrzec czy w momencie śmierci ucieknie przez nią dusza. Innym razem kazał nakarmić dwóch więźniów, po czym jednego położyć do łóżka a drugiego wysłać na polowanie; następnie rozcięto im brzuchy dla sprawdzenia, który trawi szybciej...

Fryderyk postanowił więc powtórzyć eksperyment Psametyka. W tym celu nakazał odebrać kilkoro dzieci matkom i powierzyć je obcym kobietom, które otrzymały zakaz odzywania się do podopiecznych. Cesarz niecierpliwie wyczekiwał efektów zachodząc w głowę który ze znanych języków może okazać się pierwotnym (według kronikarza dopuszczał możliwość łaciny, greki, arabskiego lub hebrajskiego). 

Jak napisał Salimbene, zapewnienie dzieciom pożywienia bez czułości matczynej okazało się niewystarczające. Wychowywane w surowych warunkach szybko zmarły bez wypowiedzenia słowa, a eksperymentu już nigdy nie powtórzono. Przynajmniej oficjalnie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane