Olejniczak: Nie będzie kar dla Polski za zapasy cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-04-2005, 13:54

Na liście krajów, które będą obciążone podatkiem za nadmierne zapasy cukru nie ma Polski - poinformował wponiedziałek w Opolu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Na liście krajów, które będą obciążone podatkiem za nadmierne zapasy cukru nie ma Polski - poinformował wponiedziałek w Opolu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    "To jest najlepsza informacja, bo tego najbardziej się obawialiśmy. W przypadku innych towarów nie ma żadnychdokumentów ze strony Komisji Europejskiej, aczkolwiek trwa wewnętrzna dyskusja jakie to mogą być towary, na które komisja chciałaby nałożyć podatek od nadmiernych zapasów" - powiedział Olejniczak na konferencji prasowej w Opolu.

    Minister przypomniał, że Polska jest w sprawie nadmiernych zapasów w stałym sporze z komisją. "Jeśli będą konkretne wyliczenia pokazane przez komisję i konkretne sumy podane, to oczywiście będziemy się przed tym bronić. Ten spór systemowo rozstrzygnie trybunał, czy można nałożyć podatek od nadmiernych zapasów - my uważamy, że nie można" - podkreślił Olejniczak.

    Dodał, że nie można nikogo karać za to, że nastąpił wzrost produkcji w rolnictwie. "Nastąpił też wzrost eksportu, ale staraliśmy się monitorować sytuację i nie można stwierdzić, że gdzieś dochodziło do spekulacji - a tylko w takim wypadku można by nałożyć kary od nadmiernych zapasów" - oświadczył minister.

    Olejniczak uczestniczył w Opolu w konferencji nt. rolnictwa w rok  po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. "Dzisiaj, po roku,  możemy powiedzieć, że dobrze zaczęliśmy członkostwo w UE, dobrze wykorzystujemy nasza szansą" - ocenił minister. "Zdajemy sobie sprawę, że to jest początek drogi, ale to jest tak jak w sporcie- dobrze rozpoczęliśmy i musimy ten maraton kontynuować" -dodał.

    Minister ujawnił, że na dziś liczba wniosków o dopłaty bezpośrednie w rolnictwie wynosi ponad 400 tys. i zaapelował do rolników o jak najszybsze składanie wniosków. "W ostatnim tygodniu przyrost był znaczący, ale nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni. Ja uważam, że rolnicy powinni w jeszcze szybszym tempie składać wnioski. Namawiam do tego, żeby nie było takich sytuacji jak ze składaniem PIT-ów, że są kolejki i nerwy. Aby tego uniknąć, warto zrobić to dzisiaj" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane