Olejniczak: Płatności w ramach programu Sapard jeszcze w lutym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2005, 15:08

Zaległe płatności w ramach programu Sapard powinny nastąpić jeszcze w lutym, Komisja Europejska prześlebowiem zaległe 24,9 mln euro za styczeń - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Zaległe płatności w ramach programu Sapard powinny nastąpić jeszcze w lutym, Komisja Europejska prześlebowiem zaległe 24,9 mln euro za styczeń - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    "Wiemy, że jest przygotowywana kolejna transza ok. 14 mln euro i będzie przesłana jeszcze w lutym" - dodał Olejniczak. Minister rolnictwa poinformował, że w ramach programu Sapard złożono ponad 31 tys. wniosków na kwotę 6 mld zł. W grudniu, styczniu i lutym nastąpiła kulminacja płatności z tego programu.

    Powodem zaległości w płatnościach są zarówno duża liczba wniosków, jak i rozszerzenie programu Sapard oraz opóźnienia w przesyłaniu środków przez KE - zaznaczył Olejniczak.

    Dodał, że w celu przyspieszenia wypłat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała zgodę resortu finansów na zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu na kwotę 320 mln zł. "W ciągu najbliższych dni pieniądze te powinny trafić na konta beneficjentów" - powiedział Olejniczak.

    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprzestała płacenia zobowiązań z tytułu Sapardu w grudniu 2004 r. z powodu braku unijnych środków. Taka sytuacja wzbudziła zaniepokojenie samorządów gminnych, które liczyły w końcu roku na refundację środków. Wstrzymanie wypłat odczuli także rolnicy, którzy dla realizacji inwestycji często musieli zaciągnąć kredyt bankowy i muszą go obecnie spłacić. 

    Wiceprezes ARiMR Edward Adamiec wyjaśnił dziewiątego lutego na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa, że na część wypłat z Sapardu zabrakło pieniędzy w grudniu ub.r. Agencja liczyła na to, że styczniu otrzyma środki z Unii, ale nie dostała ich.  

Adamiec podkreślił wówczas, że w pierwszej kolejności Agencja będzie płaciła zaległości z grudnia, następnie ze stycznia, dopiero później z lutego. Dodał, że Agencja zdaje sobie sprawę, że wstrzymanie wypłat  sprawiło szczególnie dużo problemów samorządom, którym grożą kary za niewykonanie budżetu, dlatego te pieniądze będą im przekazywane w pierwszej kolejności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane