Olejnik: Prowadzone są śledztwa ws. wątków dotyczących spotkania Ałganow-Kulczyk

18-10-2004, 20:40

W sprawie niektórych wątków dotyczących spotkania Władimira Ałganowa z poznańskim biznesmenem Janem Kulczykiem są prowadzone śledztwa - ujawnił zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik. Tymczasem do komisji śledczej ds. PKN Orlen nie dotarły w poniedziałek materiały dotyczące tego spotkania z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

"Prokuratura wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykonuje w tej sprawie te działania, które powinna wykonywać. Po zweryfikowaniu niektórych wątków zostały one przekazane do postępowania procesowego" - powiedział PAP Olejnik.

Nie ujawniając szczegółów dodał, że część wątków jest prowadzona w trybie procesowym, część w trybie śledztw.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Andrzej Barcikowski zapowiedział, że w poniedziałek albo we wtorek przekaże komisji śledczej ds. PKN Orlen notatkę, którą sporządził po spotkaniu z Kulczykiem, a dotyczącą jego spotkania z rosyjskim agentem Ałganowem. Jak poinformował w poniedziałek wieczorem wiceprzewodniczący komisji Roman Giertych (LPR), żadne materiały dotyczące tego spotkania nie dotarły do komisji z ABW. Dodał, że komisji chodzi głównie o materiały dotyczące postępowania sprawdzającego w tej sprawie.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi także Agencja Wywiadu nie dostarczyła w poniedziałek komisji śledczej żadnych materiałów związanych ze spotkaniem Kulczyk-Ałganow.

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski powiedział w poniedziałek PAP, że na temat spotkania Ałganowa z Kulczykiem powstało więcej niż dwie notatki.

"Wywiad to instytucja, która zbiera informacje i w oparciu o te informacje przeprowadza analizy, prognozy bądź wysyła notatki sygnalne. Szeroko rozumiana sfera bezpieczeństwa energetycznego pozostaje w bezpośrednim zainteresowaniu i kompetencjach AW na bieżąco" - dodał.

Do spotkania rosyjskiego agenta Ałganowa i Kulczyka doszło 18 lipca 2003 r. W ostatnim czasie informowały o nim media na podstawie dwóch notatek - załączników do pisma b. szefa AW Zbigniewa Siemiątkowskiego, dotyczącego jego spotkania z Kulczykiem 31 lipca 2003 r. Dokumenty te trafiły do sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen, badającej nieprawidłowości w nadzorze Skarbu Państwa nad tą firmą oraz kwestię zatrzymania w 2002 r. ówczesnego szefa spółki - Andrzeja Modrzejewskiego.

Pierwsza notatka, napisana przez Siemiątkowskiego, dotyczy informacji przekazanych mu przez Kulczyka na temat spotkania z Ałganowem. Ałganow miał wyrażać pretensje, że Rafineria Gdańska nie została sprzedana Rosjanom i powiedzieć Kulczykowi, że ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek i były prezes spółki Nafta Polska Maciej Gierej wzięli za to 5 mln dol. Obaj temu zaprzeczyli.

Druga notatka została sporządzona przez oficera wywiadu. Według niej, Kulczyk miał zapewniać Ałganowa, że operacja przejęcia Rafinerii Gdańskiej przez rosyjski Łukoil jest pod kontrolą. Miał też powoływać się przy tym na swe wpływy w Pałacu Prezydenckim. Po powrocie do kraju Kulczyk przekazał także informacje dotyczące spotkania z Ałganowem Barcikowskiemu.

Odtajnienia notatek dotyczących spotkania Ałganow - Kulczyk chce opozycja.

Premier Marek Belka powiedział w radiowej "Trójce", "że w każdej takiej notatce są informacje, które odtajnione być nie mogą, dlatego że narażają na bardzo poważne niebezpieczeństwo agenta, który taką informację dostarcza".

"Natomiast są informacje - powiedzmy sobie - merytoryczne, te, które dotyczą istoty sprawy, które mogą być odtajnione, i myślę, że zostaną. Jak mogę mniemać, większość ludzi będzie rozczarowana, bo tam żadnych sensacji nie znajdzie" - dodał.

Podobnego zdania jest b. premier Leszek Miller. Jak podkreślił w radiu Zet, notatki ze spotkania Kulczyk-Ałganow powinny być odtajnione w jak najmniejszym zakresie i "tylko takie, co do których będzie pewność, że nie odtajnią sposobów prowadzenia działalności przez polskie służby specjalne".

Także Barcikowski powiedział PAP, że "jest bardzo ostrożny, jeśli chodzi o ujawnianie jakichkolwiek materiałów stworzonych przez służby specjalne". "Chodzi o to, by wspierając komisję śledczą, wyjaśnić te sprawy i te wyjaśnienia upublicznić" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Olejnik: Prowadzone są śledztwa ws. wątków dotyczących spotkania Ałganow-Kulczyk