Olga Tokarczuk dostała Bookera

  • DI
opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Polska pisarka została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera za 2018 r.

Jury wybrało jej wydaną 11 lat temu w Polsce książkę „Bieguni” („Flights”) spośród krótkiej listy sześciu nominowanych. Olga Tokarczuk jest pierwszym polskim zwycięzcą tej nagrody. Tematem głównym książki, wydanej przez wydawnictwo Fitzcarraldo Editions w przekładzie Jennifer Croft, jest sytuacja człowieka w podróży, podróży do różnych miejsc i czasów, które na pierwszy rzut oka nie są ze sobą związane. Tytuł nawiązuje do prawosławnego odłamu staroobrzędowców (biegunów), wierzących, że zło ma trudniejszy dostęp do człowieka, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby mu nie ulec, musi więc nieustannie się przemieszczać.

Międzynarodowa Nagroda Bookera to prestiżowe literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Autor i tłumacz otrzymują do podziału 50 tys. GBP. Na krótkiej liście nominowanych znalazły się książki dwóch byłych triumfatorów Bookera: Węgra László Krasznahorkaia („The World Goes On”) i Koreanki Han Kang („The White Book”), a także Hiszpana Antonio Muñoza Moliny („Like a Fading Shadow"), Irakijczyka Ahmeda Saadawi („Frankenstein in Baghdad”) i Francuzki Virginie Despentes („Vernon Subutex 1”).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane