OLPP dementuje informacje przekazane przez J&S Energy

opublikowano: 20-02-2008, 17:31

Operator Logistyczny Paliw Płynnych (d. Naftobazy) zaprzecza, jakoby nałożenie kary na J&S Energy było elementem kampanii skierowanej przeciwko spółce. Taki zarzut przedstawił Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy.

Poniżej pełny tekst informacji OLPP:

"Warszawa, 20 lutego 2008 r.


Rzecznik Prasowy OLPP Sp. z o.o. dementuje informacje przekazane przez
J&S Energy S.A. na temat Operatora w sprawie kary, którą otrzymało J&S Energy S.A.

Informacja dla prasy

W związku z licznymi publikacjami na temat wymaganych prawem obowiązkowych zapasów i przekazanymi przez Grzegorza Zambrzyckiego Prezesa J&S Energy S.A. informacjami odnośnie umów handlowych realizowanych pomiędzy Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych (dawne Naftobazy) a J&S - przekazuję zgodnie z art. 4 i 31 pkt 1 Prawa prasowego (Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r.) pełną informację dotyczącą tzw. "Sprawy J&S".
Postawiony publicznie zarzut wobec OLPP - cytat za "Dziennikiem" nr 42 (559) 2008 z dnia 19.02.2008 r., "(...) że nałożenie kary to element kampanii skierowanej przeciwko spółce przez ówczesne władze Ministerstwa Gospodarki i powiązane z nim władze firm z udziałem Skarbu Państwa - PKN Orlen, PERN i Operator Logistyczny Paliw Płynnych(...)" - jest nieprawdziwy. Niestety, w materiałach prasowych przekazanych dziennikarzom, spółka J&S Energy S.A. wykorzystała prowadzony przez OLPP "projekt usługi biletowej" jako element do zmanipulowania informacji o prowadzonej od kilku lat na zasadach partnerskich współpracy handlowej między obiema firmami. Co więcej, pan Prezes G. Zambrzycki pozwolił sobie poinformować, że wycofanie się OLPP z jednej z form sprzedaży, niemającej wpływu na ilość magazynowanych paliw w ramach gromadzonych rezerw, miało związek z wyborami i zmianą Zarządu: "(...) W sierpniu 2006 r. zawiadomiono nas, że Zarząd OLPP, nowo wybrany, wycofuje się z inwestowania w tę usługę. Wszystkich pozostawiono na lodzie. Państwo nie zapewniło powierzchni w zbiornikach (...)". Pragnę podkreślić, że Spółka OLPP jest oburzona taką interpretacją.

Wyjaśniając, chcę podkreślić, że podstawowym sposobem składowania zapasów w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych jest przechowywanie zapasów paliw płynnych klientów, a usługa biletowa ma tylko charakter uzupełniający i usprawniający samo magazynowanie produktów. Prawdą jest, że 16 sierpnia 2006 roku Naftobazy wstrzymały się na jakiś czas z oferowania w bardzo dużym zakresie usługi biletowej, ponieważ kapitałochłonność wprowadzania wówczas tej usługi na dużą skalę przerosła możliwości inwestycyjne spółki. Zaproponowano jednak tę usługę już w 2007 r. w takim zakresie, że firma J&S Energy S.A. jest jednym z dwóch głównych klientów korzystających z tej formy usługi oferowanej przez OLPP. W latach 2006 i 2007 dostępny kapitał OLPP w przeważającej części skierowany został na budowę nowych pojemności magazynowych, które były i pozostają bezwzględnym priorytetem. O kierunkach inwestycyjnych OLPP firma J&S została natychmiast powiadomiona przez dział handlowy Operatora. Co więcej, prokurent J&S Energy S.A., który reprezentował firmę w rozmowach handlowych w dniu 7 września 2006 r. otrzymał stosowne pisma z obszernym wyjaśnieniem, dlaczego wstrzymano się ze świadczeniem na dużą skalę usługi biletowej. W tym samym dniu na piśmie Naftobazy podtrzymały swoją ofertę w zakresie udostępnienia firmie J&S pojemności do magazynowania zapasów obowiązkowych w zgłoszonej wysokości, czyli na poziomie 100 tys. m sześciennych.

Zauważyć również należy, że "nowy" - w rozumieniu firmy J&S - Zarząd Naftobaz nie był aż tak nowy, bo funkcjonował już od 9 stycznia 2006 r. i, doskonale zdając sobie sprawę z niewystarczającej ilości pojemności magazynowych, robił wszystko, by udostępnić rynkowi więcej magazynów.

Naftobazy, a poźniej Operator Logistyczny, zawsze starali się w miarę możliwości odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoich klientów, do których również od kilku lat należy spółka J&S Energy S.A. W praktyce przedstawiciele firm od wielu lat spotykają się systematycznie, precyzując zapotrzebowanie i możliwości realizacyjne. W przypadku spółki J&S Energy S.A. najlepiej poziom współpracy obrazuje wartość obrotów pomiędzy firmami. Faktem jest, że wielkość magazynowanych w OLPP zapasów obowiązkowych firmy J&S Energy S.A. od stycznia 2006 r. do grudnia 2007 r. wzrosła 9-krotnie. Niestety, nie mogę upublicznić wielkości magazynowanych paliw płynnych w liczbach, ponieważ objęte one są klauzulą tajności w umowach handlowych. Chcę również podkreślić, że kara, która została nałożona na spółkę J&S Energy S.A. dotyczy zapasów obowiązkowych składowanych w ropie naftowej czym OLPP nie zajmuje się. OLPP świadczy wyłącznie usługi składowania benzyn i oleju napędowego. Dlatego też łączenie otrzymanej kary, czy wręcz obarczanie OLPP współodpowiedzialnością za nią jest co najmniej nadużyciem".


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane