Olsztyn znów zaprasza do budowy sortowni

  • Anna Pronińska
opublikowano: 28-12-2012, 00:00

Miasto ogłosiło przetarg, a na zachętę dla wykonawców wydłużyło czas realizacji zadania.

To już drugie podejście władz Olsztyna do budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych wraz z drogą dojazdową. Pierwsze zostało unieważnione, bo nie wpłynęła wiążąca oferta, mimo że zainteresowanych było aż dziewięć firm. Teraz miasto ogłosiło kolejny przetarg i liczy na równie duże zainteresowanie.

— Po doświadczeniach z pierwszego postępowania zdecydowaliśmy się na zmianę czasu realizacji zadania. Wydłużyliśmy je z 18 do 24 miesięcy — mówi Ryszard Szymański, pełnomocnik ds. projektu w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK). Nie ujawnia wartości zadania z przetargu. Z ogłoszenia wynika, że każdy składający ofertę ma wpłacić wadium w wysokości 1,5 mln zł. Wiadomo też, że wcześniej miasto szacowało całkowitą wartość przedsięwzięcia na 280 mln zł. Inwestycja ma szansę na dofinansowanie z unijnych funduszy.

— Złożyliśmy wniosek, ale na razie jest jeszcze w resorcie rozwoju regionalnego. Ubiegamy się o około 130 mln zł — mówi Ryszard Szymański. Z powodu ponownego rozpoczęcia procedury zmieni się harmonogram inwestycji.

— Nowy termin oddania instalacji to maj 2015 r. — mówi pełnomocnik ds. projektu w ZGOK.

Wcześniej mowa była o jesieni 2014 r. Zakład ma zbierać odpady z 37 gmin. Będzie w stanie unieszkodliwiać 95 tys. ton odpadów rocznie, dzięki czemu przyczyni się do redukcji odpadów deponowanych na składowiskach. Włodarze Olsztyna postawili na budowę instalacji mechaniczno-biologicznej, choć początkowo planowali budowę spalarni odpadów za 530 mln zł. Zrezygnowali z tego w obawie, że taka inwestycja będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetów gmin z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Firmy zainteresowane postępowaniem mają czas na składanie wniosków do 8 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu