Olvit i Kuchcik znaleźli się w finale

Wiktor Szczepaniak
22-12-2003, 00:00

Do ostatniego etapu przetargu na warszawskiego producenta margaryn i olejów nie została zakwalifikowana MarVita.

Skurczyła się lista kandydatów do kupna Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie, jednego z największych producentów w kraju. Do ostatniej rundy zakwalifikowały się dwie firmy — Olvit Pro i Kuchcik. Zakupem ZPT zainteresowana jest też spółka pracownicza MarVita, ale jej szanse się bardzo zmniejszyły.

Plan Olvitu

— Minister skarbu nie zakwalifikował nas do dalszego etapu negocjacji — mówi Elżbieta Polak, prezes MarVity.

Olvit Pro, spółka zależna gdańskich zakładów tłuszczowych Olvit, należących do Jerzego Staraka, chce konsolidować produkcję artykułów tłuszczowych. Planuje budowę nowej tłoczni za 100 mln zł oraz ubiega się w konsorcjum o zakup upadłej Kamy Foods.

— Fuzja z warszawskimi zakładami pozwoli znacząco zwiększyć udziały Olvitu w rynku — mówi Roman Górny, prezes Olvitu.

Gdańska firma ma ponad 25-proc. udział w rynku tłuszczów przemysłowych i kilkuprocentowy w rynku tłuszczów detalicznych. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to największa fuzja w branży tłuszczowej.

— Popyt krajowy jest duży, tymczasem znaczną część olejów importujemy — twierdzi Roman Górny.

Gdańska spółka spodziewa się ponad 220 mln zł przychodów ze sprzedaży w tym roku.

Kuchcik odkrywa karty

Firma Kuchcik, która działa w branży spożywczej od dwunastu lat, ma obecnie około 7-proc. udział w krajowym rynku olejów spożywczych. Podobnie jak Olvit chce kupić 70 proc. akcji ZPT.

— Nie zamierzamy ograniczać działalności ZPT. Chcemy osiągnąć większy udział w rynku olejów i margaryn — zapewnia Sylwester Morańda, dyrektor ds. inwestycji Kuchcika.

Niezależnie od inwestycji w ZPT, Kuchcik chce w 2004 r. zbudować w mieleckiej strefie ekonomicznej zakład przerobu nasion rzepaku i produkcji biopaliw.

Resort skarbu ma wybrać inwestora dla ZPT w pierwszym kwartale przyszłego roku. Potencjalny partner może kupić 70 proc. akcji tej firmy. Za ten pakiet zapłaci nie mniej niż 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Olvit i Kuchcik znaleźli się w finale