Onico próbuje uniknąć bankructwa

Sanacja czy upadłość, koniec biznesu czy początek sporów sądowych? Paliwowe Onico jeszcze walczy o życie.

Po kilku tygodniach publikowania coraz bardziej alarmujących komunikatów giełdowych Onico, specjalizujące się w obrocie paliwami, złożyło wniosek o upadłość. Wniosek ma charakter warunkowy, bo zarząd liczy jeszcze, że sąd zgodzi się na sanację. Sanacji, czyli uzdrawiania firmy przy jednoczesnej ochronie przed roszczeniami, domaga się dwóch wierzycieli Onico.

FOT. TOMASZ KUDALA-REPORTER

Menedżerowie z Onico nie odpowiadają na pytania o spółkę, ale nieoficjalnie można usłyszeć, że walczą i próbują ją ratować. Dadzą radę?

Lipiec bez dostaw

Onico zaopatrywało w paliwo m.in. stacje Moya, należące do firmy Anwim. To ta firma, według naszych informacji, podpisała z umowę o poufności i badała Onico pod kątem ewentualnego przejęcia. Anwim nie odnosi się do tych spekulacji.
Wiadomo jednak, że z początkiem lipca Onico zaprzestało dostaw na stacje Moya.

- Onico było jednym z wielu dostawców Anwimu. Problemy dostawcy nie mają jednak żadnego wpływu na działalność naszej firmy – mówi Paweł Grzywaczewski, członek zarządu Anwimu.

To oznacza, że rynkowe miejsce Onico zostało w lipcu zajęte przez innych graczy. Taką diagnozę stawiają też inni menedżerowie z branży paliwowej.

Innego miejsca na rynku szukają z kolei traderzy zatrudnieni w Onico. Mają w branży dobrą opinię i – jak wskazują nasi rozmówcy – szukają już pracy.

W branży można usłyszeć opinię, że bez klientów i traderów paliwowej firmie trudno będzie odbudować pozycję.

Klub szuka sponsora

Na odbudowę pozycji przez spółkę nie liczy już Onico Warszawa, czyli klub siatkarski, aktualny wicemistrz Polski, którego jest ona właścicielem i głównym sponsorem.

„Trzyletnia umowa sponsorska pomiędzy spółkami, która wygasa wraz z końcem sierpnia bieżącego roku, nie była i nie jest jedynym źródłem finansowania klubu. W związku z problemami Onico, które nasiliły się w ostatnich dniach, została podjęta decyzja o nieprzedłużeniu wyżej wymienionej umowy” - podkreśla klub w komunikacie.

Klub podał, że prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi inwestorami i sponsorami, którzy pozwolą utrzymać aktualny poziom sportowy zespołu.
Wydatki na klub siatkarski odegrały rolę w kłopotach Onico. W raporcie rocznym firmy za 2018 r. odniósł się do nich audytor. Zwrócił uwagę na znaczące sumy (prawie 10 mln zł), które firma zaangażowała w rozwój Onico Warszawa.

Prawnik w radzie

Audytor zwrócił też m.in. uwagę na inwestycję Onico w Turcji. W oparciu o lekturę tych uwag konkurenci stwierdzają, że o ile podstawowy biznes spółki wydaje się zdrowy, o tyle skala wydatków mogła być przesadzona.

W tym kontekście uwagę zwraca kolejna fala zmian w radzie nadzorczej Onico. Przed weekendem powołano do niej Jarosława Kołkowskiego, prawnika wyspecjalizowanego w sporach sądowych z zakresu prawa gospodarczego, a także postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Onico jest notowane na New Connect. W 2018 r. jego strata netto wyniosła 10,5 mln zł, wobec 10,7 mln zł zysku rok wcześniej. Na początku czerwca z funkcji prezesa zrezygnował Marek Stanio, a w kolejnych tygodniach na żądanie obligatariuszy spółka dokonała przedterminowego wykupu części obligacji serii P o wartości nominalnej 1,83 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane