ONZ brakuje 4,8 mld USD na pomoc humanitarną

PAP
opublikowano: 21-07-2009, 21:08

ONZ poinformowała we wtorek, że w jej funduszach na projekty pomocowe na 2009 rok brakuje rekordowej sumy 4,8 miliarda dolarów. Jest to spowodowane wyczerpaniem pomocy zagranicznej, kryzysem gospodarczym oraz dziesięciokrotnym wzrostem potrzeb w Pakistanie.

"Recesja napędza potrzeby humanitarne" - powiedział koordynator ds. natychmiastowej pomocy humanitarnej ONZ John Holmes w Genewie, gdzie spotkał się z donatorami, którzy wkrótce przedstawią budżety pomocowe na 2010 rok.

Raport finansowy przygotowany na te spotkania podkreśla, że ONZ otrzymała mniej niż połowę z obiecanych 9,5 miliarda dolarów, których potrzebowała na pomoc humanitarną w 2009 roku. Pomimo to udało jej się udzielić pomocy 43 milionom ludzi - dla porównania w 2008 roku pomocy udzielono 28 mln ludzi.

Chociaż do tej pory w 2009 roku nie doszło do dużych katastrof naturalnych, światowy kryzys finansowy zwiększył potrzeby w zubożałych krajach, zwłaszcza w tych, w których trwa kryzys, jak Afganistan, Demokratyczna Republika Konga i Sudan.

W Pakistanie ofensywa armii przeciwko talibom spowodowała, że ponad 2 miliony ludzi opuściło swoje domy, co zmusiło ONZ do zwiększenia tam swojej pomocy. Rośnie ona również w Zimbabwe i Iraku, ponieważ pracownicy organizacji pomocowych mają tam teraz lepszy dostęp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu