ONZ prognozuje spadek globalnego wzrostu do 1,9 proc.

opublikowano: 25-01-2023, 19:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

ONZ prognozuje, że z powodu pandemii, wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji i kryzysu klimatycznego tegoroczne tempo globalnego wzrostu gospodarczego spadnie do 1,9 proc., informuje Reuters.

W 2022 roku globalny wzrost gospodarczy wynosił 3,0 proc., podał ONZ w opublikowanym w środę raporcie „The World Economic Situation and Prospects”. W 2023 roku tempo wzrostu ma osłabnąć do 1,9 proc., co oznacza iż będzie jednym z najniższych od dekad.

- Globalny wzrost ma umiarkowanie wzrosnąć do 2,7 proc. w 2024 roku jeśli, jak jest oczekiwane, niektóre makroekonomiczne przeszkody zaczną znikać w przyszłym roku – głosi raport. – Krótkoterminowe perspektywy gospodarcze pozostają jednak bardzo niepewne z powodu utrzymywania się mnóstwa ryzyk gospodarczych, finansowych, geopolitycznych i środowiskowych – dodaje.

Reuters przypomina, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spadek w tym roku tempa globalnego wzrostu gospodarczego do 2,7 proc. z 3,2 proc. w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane