Opcja z PKO BP w tle

PAP, Paulina Sztajnert
opublikowano: 19-01-2004, 00:00

Szef PZU nie widzi możliwości zwiększenia zaangażowania Eureko. Jego zdaniem, spółka powinna mieć wielu właścicieli, w tym PKO BP.

Przejęcie kontroli przez Eureko nad PZU nie byłoby wskazaną drogą rozwiązania konfliktu między akcjonariuszami — uważa Cezary Stypułkowski, prezes największej polskiej firmy ubezpieczeniowej.

Rozproszyć akcjonariat

Przypomnijmy, że holenderska grupa domaga się od Skarbu Państwa możliwości dokupienia kolejnego pakietu. W tej chwili Eureko kontroluje — w konsorcjum z Bankiem Millennium — 30 proc. walorów PZU, chciałoby mieć natomiast 51 proc. Sprawa wylądowała w międzynarodowym arbitrażu.

— PZU jest tak dużą firmą i tak istotną dla polskiego rynku, że powinno mieć rozproszonych akcjonariuszy. Nie wyklucza to obecności Eureko jako znaczącego, największego i indywidualnego inwestora — powiedział w TVN24 prezes Stypułkowski.

Jego zdaniem, istnieje pomysł, według którego PKO BP, państwowy gigant specjalizujący się w bankowym detalu, mógłby wykupić akcje PZU od Eureko.

— Jest to jedna z opcji, choć trudna do zrealizowania od strony regulacyjnej i z powodu skali tego przedsięwzięcia. Nie ma wątpliwości, że zbliżenie obu tych instytucji w oparciu o wzajemne posiadanie akcji byłoby wskazane i miałoby pewne uzasadnienie — twierdzi prezes.

Kiedy na giełdę

Podtrzymał jednocześnie opinię, według której upublicznienie spółki mogłoby nastąpić już w tym roku.

— Z technicznego punktu widzenia możemy zadebiutować jesienią — zapewnia.

Twierdzi jednak, że warszawski parkiet może być za mały dla grupy PZU.

— Dlatego wyobrażam sobie, że nasze akcje równolegle będą notowane albo w Londynie, albo w Nowym Jorku — mówi.

Dodaje że banki inwestycyjne wyceniły akcje spółki na mniej więcej 150 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Opcja z PKO BP w tle