OPEC może działać

Maciej Zbiejcik
20-12-2002, 00:00

Kolejny wzrost cen ropy spowodował, że zbliżyły się one do poziomu 29 USD za baryłkę. Obecnie notowania ropy znajdują się na najwyższym poziomie od ponad roku. Wszystko wskazuje też na to, że w kolejne dni będą sprzyjały dalszemu umocnieniu cen paliw.

Za takim scenariuszem przemawia trwający już 18 dzień strajk generalny w Wenezueli i narastające groźby wojny w Iraku. Od połowy listopada ceny ropy podrożały o jedną czwartą z powodu obaw związanych z wybuchem wojny w Zatoce.

Być może jednak decyzje podjęte przez OPEC uspokoją sytuację na rynku. Kartel, zrzeszający największych eksporterów paliw, ocenia, że na światowych rynkach nie ma deficytu ropy, ale jeśli zakłócenia w dostawach surowca z Wenezueli przedłużą się, to grupa może być zmuszona do zwiększenia swojej produkcji.

W minionym tygodniu OPEC zdecydował o podwyższeniu limitu produkcji o 1,3 mln baryłek dziennie, do 23 mln baryłek dziennie. Jednak z powodu wcześniejszego łamania dopuszczalnych limitów i dostaw prawie o 3 mln baryłek dziennie więcej, od nowego roku z rynku może ubyć nawet 1,7 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC może działać