OPEC może zmniejszyć wydobycie od kwietnia

(Marek Druś)
opublikowano: 31-01-2006, 12:07

OPEC nie zmniejszy kwoty wydobycia na dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli państw-członków karteli. Z wypowiedzi niektórych z nich wynika jednak, że zrobi to na kolejnym.

OPEC nie zmniejszy kwoty wydobycia na dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli państw-członków karteli. Z wypowiedzi niektórych z nich wynika jednak, że zrobi to na kolejnym.

Tak twierdzi m.in. wenezuelski minister ds. ropy Rafael Ramirez. Jego zdaniem, obecna cena 67 USD za baryłkę nie jest za wysoka. Zwyżka kursu ropy jest w jego ocenie skutkiem presji wywieranej przez USA na Iran. Przedstawiciel Libii w OPEC, Fathi Hamed Ben Shatwan powiedział, że jeśli na marcowym spotkaniu członków kartelu zapadnie decyzja o zmniejszeniu wydobycia, wejdzie ona w życie od 1 kwietnia. Redukcja ma wynieść 0,5-1,0 mln baryłek dziennie. Obecnie OPEC wydobywa 28 mln baryłek ropy dziennie.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane