OPEC może zwiększyć wydobycie w czwartym kwartale

ZASTAL SPÓŁKA AKCYJNA
27-06-2002, 11:45

WIEDEŃ (Reuters) - Kartel eksporterów ropy OPEC podał w czwartek, że może w czwartym kwartale tego roku zwiększyć wydobycie jeżeli, tak jak mówią prognozy, popyt na paliwo wzrośnie z powodu globalnego ożywienia gospodarczego.

"Większość szacunków mówi o wzroście popytu o 1,5-2,0 miliona baryłek dziennie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału" - powiedział przedstawiciel kartelu.

Jego zdaniem główni producenci zrzeszeni w OPEC będą zadowoleni, jeżeli cenę za baryłkę uda się utrzymać w przedziale 20-25 dolarów, czyli poniżej oficjalnego przedziału zalecanego przez grupę, który wynosi 22-28 dolarów.

"OPEC będzie zadowolony, jeżeli cena za baryłkę będzie wynosić 20-25 dolarów. Oczywiście, niektórzy chcieliby żeby była wyższa, ale nikt nie będzie robił tragedii, jeżeli utrzyma się we wspomnianym przedziale" - powiedział przedstawiciel OPEC.

Popyt na ropę ma wzrosnąć, ponieważ koncerny paliwowe będą budować zapasy przed zimowym szczytem konsumpcji, a dodatkowo globalne ożywienie gospodarcze ma nabrać tempa.

Przedstawiciel OPEC powiedział, że jedyne co może powstrzymać kartel przed zwiększeniem wydobycia jest obawa, że na grudniowym szczycie OPEC trzeba będzie ponownie obniżać produkcję.

"Nie chcemy najpierw podnosić produkcji, a potem się z tego wycofywać" - powiedział.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZASTAL SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC może zwiększyć wydobycie w czwartym kwartale