OPEC raczej nie zajmie się obniżeniem produkcji ropy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2005, 14:56

Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) raczej nie zajmie się podczas spotkania organizacji w przyszłym tygodniu sprawą cięcia produkcji ropy - poinformował w poniedziałek przedstawiciel irańskiego ministerstwa ropy Hossein Kazempour Ardebili.

Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) raczej nie zajmie się podczas spotkania organizacji w przyszłym tygodniu sprawą cięcia produkcji ropy - poinformował w poniedziałek przedstawiciel irańskiego ministerstwa ropy Hossein Kazempour Ardebili.

    "OPEC nie zajmie się raczej dyskusją o zmniejszeniu produkcji ropy, gdy ceny tego surowca utrzymują się powyżej 50 USD za baryłkę" - stwierdził Hossein Kazempour Ardebili.

    16 marca ministrowie ropy z kartelu spotkają się w irańskim mieście Isfahan, aby omówić poziomy dostaw tego surowca przez OPEC w II kwartale roku.

    Ropa WTI w dostawach na kwiecień staniała w poniedziałek w handlu elektronicznym na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku o 54 centy, czyli 1 proc. i kosztowała 53,24 USD za baryłkę.

    Baryłka Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie IPE w Londynie staniała zaś w poniedziałek o 52 centy, do 51,28 USD.    Jak podał minister ropy Kuwejtu szejk Ahmad Fahd al-Ahmad al-Sabah, OPEC pompuje obecnie około 29,5 mln baryłek ropy dziennie.

    Zużycie ropy na świecie nie słabnie, a wprost przeciwnie - amerykańska i chińska gospodarka potrzebują tego surowca coraz więcej.

    Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii szacują, że globalny popyt na ropę wzrośnie w tym roku do rekordowego poziomu 84 mln baryłek dziennie i będzie o 1,8 proc. wyższy, niż w 2004 roku. To ekwiwalent wypełnionych po brzegi 42 supertankowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane