OPEC: równowaga na rynku ropy pod koniec 2018 roku

opublikowano: 13-12-2017, 14:13
aktualizacja: 13-12-2017, 14:14

OPEC oczekuje zrównoważenia popytu i podaży na rynku ropy do końca przyszłego roku, do czego ma przyczynić się spodziewany wzrost popytu, szczególnie z sektora transportu.

Kartel spodziewa się wzrostu popytu o 1,51 mln baryłek dziennie w przyszłym roku. W tym roku rósł mocniej niż oczekiwano, o 1,26 mln baryłek dziennie, osiągając 98,45 mln baryłek dziennie.

W comiesięcznym raporcie OPEC spodziewa się wzrostu  wydobycia ropy przez członków kartelu z 32,8 mln baryłek dziennie w tym roku do 33,2 mln w przyszłym. To mniejszy wzrost niż sygnalizowano wcześniej.

Producenci spoza OPEC, m.in. Rosja, będą w przyszłym roku wydobywać o ok. 990 tys. baryłek ropy dziennie więcej niż w tym roku. Stanie się tak m.in. za sprawą większej aktywności producentów ze złóż łupkowych w USA.

OPEC jest przekonany, że nadwyżka globalnych zapasów ropy będzie maleć w przyszłym roku, „osiągając zrównoważenie rynku pod koniec 2018 roku”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu