OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 04-01-2022, 10:26

Początek nowego tygodnia (i nowego roku) na rynku ropy naftowej póki co jest względnie spokojny. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w pobliżu 76 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić około 79 USD. Wahania cen obu gatunków ropy są póki co niewielkie, a rynek wyczekuje na kolejne istotne impulsy.

Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej znajduje się rozszerzony kartel OPEC+, który – jak co miesiąc – spotka się w celu podjęcia decyzji na temat kształtu porozumienia naftowego w lutym. Bazowy scenariusz zakłada, że OPEC+ nie zmieni swoich dotychczasowych postanowień i w lutym po raz kolejny podwyższy limity wydobycia ropy naftowej o 400 tys. baryłek dziennie.

Dla przypomnienia: proces stopniowego podwyższania limitów produkcji ropy naftowej w OPEC+ trwa już od sierpnia poprzedniego roku. Wtedy zapadła decyzja o tym, by krok po kroku, zmniejszać ogromne cięcia produkcji ropy naftowej, na które OPEC+ zdecydował się w reakcji na wybuch pandemii i drastyczny spadek popytu na ropę z tym związany. O ile jeszcze w sierpniu cięcia wynosiły niebagatelne 5,8 mln baryłek dziennie, to do końca stycznia znajdą się one już na poziomie 3,4 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, warto zaznaczyć, że oficjalne limity to jedno, a rzeczywistość to drugie. Państwom kartelu nieraz zdarzało się mieć trudności z dotrzymywaniem limitów – i to w obie strony. Obecnie kilka krajów, głównie afrykańskich ma problemy z infrastrukturą naftową, które przekładają się na produkcję znacznie niższą od limitów.

Ciekawym akcentem na rynku ropy na początku tygodnia była także ogłoszona wczoraj nominacja nowego sekretarza generalnego OPEC. Kuwejtczyk Haitham al-Ghais 1 sierpnia zastąpi na tym stanowisku Nigeryjczyka Mohammada Barkindo. Decyzja o wyborze nowego szefa OPEC odbyła się na zasadzie przyspieszonych wyborów, ale była oczekiwana na rynku.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane