OPEC+: większa podaż ropy nie obniży ceny benzyny

opublikowano: 16-05-2022, 18:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Książę Abdulaziz bin Salman, saudyjski minister ds. energii twierdzi, że to brak zdrolności przerobowych powoduje wysokie ceny benzyny i innych produktów ropopochodnych, a nie zbyt mała ilość ropy, informuje Bloomberg.

OPEC+ nie chce zwiększyć mocniej wydobycia w czasie kiedy bojkot surowca z Rosji spowodował wzrost cen zarówno ropy, jak i produktów ropopochodnych. Ceny benzyny i oleju napędowego są rekordowo wysokie w wielu krajach świata.

- Nie ma zdolności przerobowych adekwatnych do obecnego popytu jak i spodziewanego latem – ogłosił saudyjski minister w poniedziałek podczas konferencji branży energetycznej w Bahrajnie.

Podobnie jak inne kraje kartelu OPEC+, Arabia Saudyjska korzysta z wysokiego popytu i rekordowych cen. Państwowy koncern Aramco ogłosił w niedzielę, że osiągnął w pierwszym kwartale rekordowy zysk wysokości 39,5 mld USD.

Podczas tej samej konferencji w Bahrajnie iracki minister ds. ropy Ihsan Abdul Jabbar oświadczył, że OPEC+ osiągnął równowagę rynku ropy „najlepszą być może od ponad 50 lat”, pisze Bloomberg.

Ropa WTI z czerwcowych kontraktów drożeje w poniedziałek na NYMEX o 2 proc. do 112,71 USD. Cena baryłki ropy Brent z lipcowych kontraktów rośnie w Londynie o 1,29 proc. do 112,88 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane