Czytasz dzięki

Opel znów przynosi zysk

opublikowano: 24-07-2018, 12:19

Opel, niemiecka marka samochodów powróciła na ścieżkę rentowności. Stało się to w rok po tym, jak dotychczasowy właściciel, amerykański koncern General Motors zdecydował się sprzedać markę francuskiej grupie motoryzacyjnej PSA. Tym samym przerwany został okres prawie dwóch dekad strat generowanych przez Opla.

W dużej mierze to zasługa działań podjętych przez Carlosa Teveza, dyrektora generalnego PSA Group, który co prawda naraził się na walkę ze związkami zawodowymi, próbuje jednak – jak widać skutecznie – ciąć koszty od drukarek po telefony służbowe. Związkowcy przede wszystkim walczą o utrzymanie miejsc pracy, co jednak przy obecnym stanie rynku i postępującej automatyzacji jest trudnym zadaniem, szczególnie, że koszty pracownicze mają pokaźny udział w wydatkach.

Opel
Zobacz więcej

Opel fot. Bloomberg

Z Opla odejdzie łącznie 3,7 tys. pracowników z około 20 tys. zatrudnionych ogółem.

W pierwszym półroczu 2018 r. Opel wypracował zysk na poziomie 502 mln EUR wobec straty rok wcześniej. 

Odkąd PSA kupiło "kulejącą" markę, robi duże postępy w zakresie obniżania kosztów związanych z opracowywaniem nowych modeli, takich jak następna corsa hatchback, tnąc je od 20 do 50 proc.

W przypadku całej grupy PSA powtarzalny zysk operacyjny (powtarzalny wynik z działalności podstawowej firmy) wzrósł o 48 proc. w pierwszej połowie roku osiągając poziom  3,02 mld EUR, ponieważ wyższa sprzedaż i popularne modele, takie jak sportowe samochody użytkowe Peugeot 5008, pomogły zrównoważyć wyższe koszty surowców i wahania kursów walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane