Open Finance: Produkcja spadła, rząd chce spłacać kredyty

Open Finance
opublikowano: 19-02-2009, 18:07

Produkcja przemysłowa spadła bardziej niż oczekiwano, bo o 14,9 proc. (spodziewano się spadku o 12,6 proc.). Ale spadek wyrównany sezonowo wyniósł 12,7 proc.

Co pocieszające w styczniu zanotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej (o 7,4 proc. r/r - więcej niż w grudniu) mimo, że tegoroczna zima znacznie mniej sprzyja pracom budowlanym. Ale spadek odnotowano w 26 z 34 działów produkcji (największy w produkcji metali (40,1 proc.), samochodów (36,3) czy kopalniach węgla (20,9 proc.). Trudno więc mówić o dobrych danych z GUS. Natomiast rząd, choć zapiera się, że nie może iść tropem administracji Obamy, kroki wykonuje podobne. Dziś premier zapowiedział, że państwo będzie pomagało spłacać (przez rok) kredyty hipoteczne osobom, które stracą pracę. Źródłem wsparcia miałby być Fundusz Pracy, a koszt wsparcia oszacowano na ok. 300-400 mln PLN.


SYTUACJA NA GPW
W czwartek zagraniczne media podchwyciły temat wątpliwej kondycji gospodarek Europy Centralnej, lecz na rynku akcji główne indeksy z Moskwy, Pragi czy Budapesztu rosły w tempie 5-6 proc. odrabiając straty z początku tygodnia. Podobnie było na GPW, gdzie WIG20 zyskiwał po południu ponad 6 proc. Informacja o tym, że Ministerstwo Finansów kupuje naszą walutę na rynku walutowym w niektórych serwisach informacyjnych została uproszczona do hasła: "Polska ustala granicę dla kursu euro na poziomie 5 PLN", a to w dłuższym terminie może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Obroty na warszawskim parkiecie nie były już tak imponujące jak w środę, lecz liczba otwartych pozycji na kontraktach terminowych przekroczyła w ciągu sesji 100 tys., co sugeruje, że huśtawka nastrojów z pewnością nie dobiegła końca. Spadek produkcji przemysłowej o 15 proc. r/r. pokazuje, że wbrew naszym oczekiwaniom bezpieczną wyspą regionu raczej nie jesteśmy.


GIEŁDY W EUROPIE
Dobrymi wynikami za IV kw. 2008 r. pochwalił się międzynarodowy koncern spożywczy Nestle, za oceanem natomiast rozczarował producent komputerów Hewlett Packard. Produkcja przemysłowa na Ukrainie była w styczniu o 35 proc. niższa niż przed rokiem, a w USA spadła o 10 proc. Analityk duńskiego Danske Bank, który w 2006 r. przestrzegał przed ryzykiem bankructwa islandzkich banków, stwierdził, że region Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na wielkie zadłużenie zagraniczne można by nazwać europejskim odpowiednikiem amerykańskich kredytów subprime. Międzynarodowy Instytut Finansów szacuje, że w 2009 r. do zagranicznych banków, które do tej pory chętnie inwestowały i udzielały kredytów, zwrócą należności rzędu 27 mld USD. Na rynku akcji lekko rosły giełdowe indeksy w Europie i Stanach.


WALUTY
Inwestorzy pozostawali dziś rano wciąż jeszcze pod wrażeniem wczorajszej operacji zamiany euro na złote przez resort finansów. Stąd złoty przed południem zyskiwał na wartości całkiem okazale. Ale czym niższy kurs, tym więcej niepewności - jaka jest granica, poniżej której rząd nie będzie sprzedawał walut? Zapewne najbliższe dni upłyną nam właśnie na próbach ustalenia tej bezpiecznej dla inwestorów granicy,za którą będą mogli kształtować rynek bez udziału ministra finansów. Słabe dane z GUS (spadek produkcji przemysłowej) przybliżają rynek do obniżki stóp procentowych, co złotemu ostatnio nie służyło. Stąd po południu euro było warte 4,69 PLN - o 6 groszy więcej niż rano. Dolar podrożał w ciągu dnia z 3,64 do 3,70 PLN, a frank z 3,108 do 3,154 PLN.


SUROWCE
W grudniu czternasty miesiąc z rzędu Amerykanie pokonywali na autostradach coraz mniejsze dystanse, wynika z informacji Departamentu Transportu. Jak widać niskie ceny paliwa nie są wystarczającą zachętą do podróżowania w sytuacji, kiedy trzeba oszczędzać pieniądze na bieżące wydatki i spłatę kredytów. Najniższe ceny detaliczne płacą obecnie mieszkańcy stanu Utah (mniej niż 1,7 USD za galon), natomiast najdroższa benzyna jest na Hawajach, Alasce i w Kalifornii (powyżej 2,2 USD za galon). Baryłka kosztowała w czwartek na rynku surowcowym ok. 38,2 USD. Złoto z ceną 980 USD za uncję było najdroższe od marca 2008 r.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Open Finance: Produkcja spadła, rząd chce spłacać kredyty