Open Finance: W tym tygodniu bezrobocie w USA, decyzja ECB

Łukasz Wróbel, analityk Open Finance
opublikowano: 03-08-2009, 10:23

Sygnały świadczące o powolnej poprawie kondycji amerykańskiej gospodarki i kwartalne wyniki spółek, przekraczające oczekiwania analityków, pomogły wypracować w lipcu najsilniejsze wzrosty na Wall Street od siedmiu lat.

Inwestorzy przede wszystkim pozytywnie odbierają informacje docierające z rynku nieruchomości, gdzie co prawda ceny wciąż spadają w dwucyfrowym tempie, lecz rosnąca aktywność i wzrost liczby zawieranych transakcji dają podstawy by sądzić, że najdrastyczniejsze załamanie już minęło. Kupujący mocno przecenione akcje od pięciu miesięcy mieli tak wyraźną przewagę na Wall Street, że indeks S&P 500 odnotował w tym okresie wzrost o 34 proc. (najlepszy wynik od 1938 r.), z czego 7,4 proc. wypracowano w lipcu.

Faktem jest, że od kilku miesięcy w światowej gospodarce nie doświadczyliśmy żadnego tąpnięcia zbliżonego rangą do bankructw globalnych banków z ubiegłego roku i inwestorzy mogą postrzegać to jako stopniowy powrót do normalności. Optymiści mogli czuć się zagrożeni kilkanaście dni temu, gdy blisko było do ogłoszenia upadłości największej firmy finansującej małe i średnie spółki w USA (CIT) albo gdy upadłość ogłaszały koncerny samochodowe z Detroit czy kiedy oczekiwano na odczyt PKB USA (po weryfikacji wyniósł -6,4 proc.). Ostatecznie udało się z tego wyjść obronną ręką. Wzrostom na rynku akcji towarzyszy spadek zmienności mierzonej indeksem VIX, który powrócił z wartości sięgającej 90 jesienią 2008 r. w okolicę 25. Warto mieć jednak na uwadze, że w ubiegłym tygodniu zaobserwowano rzadkie zjawisko: jednocześnie wzrosła zmienność oraz indeksy giełdowe, co na przestrzeni ostatniego roku zdarzyło się tylko czterokrotnie, czego trzy przypadki poprzedzały silną wyprzedaż akcji.

W tym tygodniu inwestorzy poznają najpierw szereg danych o kondycji europejskich gospodarek (mi.in. indeksy PMI w przemyśle) oraz decyzję ECB w sprawie stóp procentowych, które mogą sprzyjać utrzymaniu udanej serii wzrostowej, ale pod koniec tygodnia sytuacja może ulec zmianie za sprawą odczytu stopy bezrobocia w USA. Ekonomiści spodziewają się, że oficjalne dane wskażą na wzrost bezrobocia z 9,5 proc. do 9,6 proc. Kilkukrotnie zwracaliśmy uwagę, że dane amerykańskiego Departamentu Pracy przedstawiają sytuację w zbyt różowych barwach. Obecnie już w 12 stanach bezrobocie przekracza 10 proc., lecz prawdziwie ponury obraz rysuje si, jeśli powiększyć by te liczby o blisko 1,5 mln osób, które dzięki specjalnym programom wydłużają dopuszczalny okres pobierania zasiłku, a do końca roku przestaną korzystać ze wsparcia oraz kilkaset tysięcy osób, które z przymusu pracują w niepłnym wymiarze godzin lub przeszły na samozatrudnienie i nie posiadają źródła dochodów.

W poniedziałek azjatyckie giełdy kończyły notowania na niewielkich plusach, sesja na Starym Kontynencie rozpoczęła się od wzrostów indeksów nie przekraczających 1 proc. Złoty na rynku walutowym umocnił się względem dolara o ponad 1 proc. do rekordowego w tym roku poziomu 2,89 PLN. Potaniały również euro (do 4,13 PLN) i frank (do 2,70 PLN).


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Łukasz Wróbel, analityk Open Finance

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, analityk Open Finance

Polecane