OPINIE-Inflacja r/r w VII 5,2 proc vs 6,2 proc. w VI

opublikowano: 16-08-2001, 16:23

WARSZAWA (Reuters) - Ceny towarów i usług w lipcu spadły o 0,3 procent wobec spadku o 0,1 procent w czerwcu. Inflacja liczona rok do roku wyniosła 5,2 procent wobec 6,2 procent w czerwcu, podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Inflacja w okresie styczeń-lipiec wyniosła 2,8 procent wobec wzrostu o 6,2 w tym samym okresie minionego roku.

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że w lipcu inflacja liczona rok do roku wyniesie 5,2 procent.

Poniżej przedstawiamy opinie analityków w tej sprawie:

MARCIN MRÓZ, EKONOMISTA SG

"Dane są zgodne z oczekiwaniami. Duża deflacja po stronie żywności to dobry sygnał, gdyż jest duża doza prawdopodobieństwa, że w przyszłym miesiącu pozytywny wpływ cen żywności powinien się utrzymać.

Wciąż jesteśmy bardzo blisko dna jeżeli chodzi o spadek inflacji. W przyszłym miesiącu raczej nastąpi stabilizacja niż dalszy spadek, w dalszej części roku wzrost do 5,5-5,7 procent na koniec roku.

Jeszcze dwa tygodnie temu powiedziałbym, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie myśleć o obniżce stóp, tym bardziej, że wzrost gospodarczy zwalnia, ale obecnie RPP jest pomiędzy inflacją a polityką fiskalną.

Teraz może być dość mocny opór przed obniżką ze strony części członków RPP, bo sytuacja fiskalna daje potężny oręż do ręki przeciwnikom redukcji stóp.

W perspektywie dwóch miesięcy są jednak szanse na obniżkę."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu