OPIS-Niska inflacja może zagrozić budżetowi-Bauc

PAŻUR Spółka Akcyjna
14-03-2001, 18:09

WARSZAWA (Reuters)- Minister finansów Jarosław Bauc, powiedział w środę, że spodziewa się, iż inflacja w tym roku będzie niższa od planowanej, co tym samym wpłynie na zmiejszenie wpływów do budżetu.

Minister Bauc powiedział w wywiadzie dla Reutera, że inflacja w lutym liczona rok do roku wyniosła 6,8-7,0 procent wobec 7,4 procent w styczniu. Dodał, że w marcu może ona osiągnąć 6,5 procent.

Bauc uważa również, że w grudniu inflacja wyniesie 5,8-6,0 procent, czyli zmieści się w dolnej granicy celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (RPP), czyli 6-8 procent.

"Inflacja spada szybciej niż szacowaliśmy, tak więc średnioroczny poziom inflacji w 2001 roku będzie w okolicach sześciu procent" - dodał.

Według założeń budżetowych na ten rok średnioroczna inflacja może wynieść siedem procent wobec 10,1 procent w 2000 roku.

"Z niższą średnioroczną inflacją, nominalne przychody budżetowe także mogą spaść. Niektóre sztywne wydatki takie jak płace i renty są ustalone nominalnie, a to może być niekorzystne dla budżetu. Będziemy musieli poszukać oszczędności w innych obszarach" - dodał Bauc.

Minister finansów powiedział również, że wzrost produkcji eksportowej w tym roku, także zredukuje przychody z podatków VAT.

Bauc powiedział również, że z powodu spowolnienia gospodarki i niskiej inflacji deficyt budżetowy może w marcu osiągnąć poziom 70 procent planu na cały 2001 rok, który wynosi 20,5 miliarda złotych.

Oficjalne dane na temat deficytu budżetowego w lutym zostaną podane pod koniec tego tygodnia, jednak szacunki przedstawicieli ministerstwa wskazują, że deficyt osiągnął około 50 procent planu w pierwszych dwóch miesiącach tego roku.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje oficjalne dane na temat lutowej inflacji.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAŻUR Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS-Niska inflacja może zagrozić budżetowi-Bauc