OPIS-Sprzedaż detaliczna w USA spadła w V o 0,9 proc

SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 13-06-2002, 15:20

(Depesza uzupełniona o dodatkowe informacje, komentarze analityków)

WASZYNGTON (Reuters) - Majowy spadek sprzedaży detalicznej w USA był największy od listopada ubiegłego roku z powodu niższych cen paliw i słabego popytu na samochody, poinformował w czwartek amerykański rząd.

Departament Handlu podał, że w maju sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,9 procent, a po odliczeniu aut była o 0,4 procent niższa niż w kwietniu. Dane te mogą być sygnałem, że z początkiem lata popyt konsumencki w USA zaczyna słabnąć. Wydatki konsumentów stanowią dwie trzecie amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB).

"Wszyscy spodziewali się spadku sprzedaży, ale spadek po odliczeniu aut to poważne rozczarowanie. Może to oznaczać, że w drugim kwartale konsumenci zmniejszają swoje wydatki trochę bardziej niż pierwotnie sądzono" - powiedział Rick Egelton, ekonomista Bank of Montreal/Harris Bank.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż spadnie o 0,3 procent, a po odliczeniu samochodów wzrośnie o 0,3 procent. W kwietniu wzrosła ona odpowiednio o 1,2 procent i 1,1 procent.

Departament Handlu podał, że majowy spadek sprzedaży detalicznej był największy od listopada ubiegłego roku, gdy zmniejszyła się ona aż o 2,6 procent.

Niektórzy analitycy są jednak dobrej myśli. Ich zdaniem spadek sprzedaży w ubiegłym miesiącu to konsekwencja wyjątkowo kiepskiej pogody, która zniechęcała Amerykanów do zakupu nowej odzieży. Również wiele salonów samochodowych przestało oferować dotychczasowe promocje.

"Widać już pewne oznaki, że sprzedaż detaliczna zacznie rosnąć. Akcje Wal-Martu (największej sieci handlowej na świecie) zwyżkowały ostatnio po informacji o dwucyfrowym wzroście sprzedaży" - powiedział Tony Crescenzi z Miller, Tabak & Co.

Po publikacji danych natychmiast spadły kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, co może oznaczać, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom handel na Wall Street zacznie się od spadków. Na wartości stracił też dolar.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS-Sprzedaż detaliczna w USA spadła w V o 0,9 proc