OPIS-Wzrost Ifo może zapowiadać ożywienie gospodarcze

Reuters
opublikowano: 28-01-2002, 11:45

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarze ekonomistów) FRANKFURT (Reuters) - Niemiecki indeks nastrojów przedsiębiorców Ifo wzrósł w styczniu trzeci miesiąc z rzędu, co może oznaczać, że już wkrótce największa europejska gospodarka zacznie wychodzić z recesji. Wskaźnik klimatu koniunktury oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród 7000 niemieckich przedsiębiorców

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarze ekonomistów)

FRANKFURT (Reuters) - Niemiecki indeks nastrojów przedsiębiorców Ifo wzrósł w styczniu trzeci miesiąc z rzędu, co może oznaczać, że już wkrótce największa europejska gospodarka zacznie wychodzić z recesji.

Wskaźnik klimatu koniunktury oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród 7000 niemieckich przedsiębiorców z landów zachodnich wzrósł do 86,3 punktu z 84,9 punktu w listopadzie. Analitycy spodziewali się wzrostu do 85,7 punktów. Z szacunków wynika, że w grudniu Ifo wyniósł 85,8 punktu.

"Jest to początek fazy ożywienia gospodarczego, ale na podstawie tych danych trudno stwierdzić, czy będzie to proces powolny. Jest jeszcze za wcześnie" - powiedział po publikacji danych ekonomista instytutu Ifo Gernot Nerb.

Kurs euro właściwie nie zareagował na dane o poprawiających się nastrojach niemieckich przedsiębiorców.

Z powodu zmian w sposobie przeprowadzania ankiety instytut nie publikował danych za grudzień. Szacunkowe dane za ostatni miesiąc ubiegłego roku oparte zostały na wcześniejszych ankietach.

Ważny podindeks oczekiwań przedsięborców również wzrósł w styczniu trzeci miesiąc z rzędu i wyniósł 94,8 punktu. Wskaźniki spadły we wrześniu i październiku po atakach na USA.

Z danych opublikowanych na początku tego roku wynikało, że od połowy 2001 roku produkt krajowy niemieckiej gospodarki spada. Jednak styczniowe dane instytutu Ifo zdają się potwierdzać prognozy niemieckiego rządu, który spodziewa się ożywienia gospodarczego w drugiej połowie tego roku.

W podobnie optymistycznym tonie wypowiadali się ostatnio również przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

Jednak zdaniem analityków wyniki ankiety Ifo wcale nie przesądzają rychłego nadejścia ożywienia gospodarczego.

"To ruch we właściwym kierunku, jednak świadczący jedynie o stopniowym odrodzeniu. Prawdopodobnie wystarczy on, by ECB powstrzymał się od obniżki stóp, ale nie należy wykluczać, że w pewnym momencie bank będzie musiał obniżyć stopy" - uważa Jeremy Hawkins z Bank of America w Londynie.

Od tego, czy w najbliższych miesiącach kondycja niemieckiej gospodarki zacznie się wyraźnie poprawiać może zależeć sukces kanclerza Gerharda Schroedera we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

Z ostatnich badań opinii publicznej wynika, że socjaldemokratyczna SPD pozostaje z tyłu za konserwatywną CDU, która swoją dotychczasową kampanię wyborczą oparła na krytyce polityki gospodarczej rządu Schroedera.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane