OPIS-Zysk Deutsche Banku spadł w 2001 roku o 67 proc

Reuters
opublikowano: 31-01-2002, 12:34

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarz analityka) FRANKFURT (Reuters) - Deutsche Bank poinformował w czwartek, że jego zysk spadł znacząco w 2001 roku z powodu gorszych wyników w dziale bankowości detalicznej i wzrostu odpisów na inwestycjach na rynkach kapitałowym i nieruchomości. Największy niemiecki bank, który po raz opracował swoje wyniki według ameryk

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i komentarz analityka)

FRANKFURT (Reuters) - Deutsche Bank poinformował w czwartek, że jego zysk spadł znacząco w 2001 roku z powodu gorszych wyników w dziale bankowości detalicznej i wzrostu odpisów na inwestycjach na rynkach kapitałowym i nieruchomości.

Największy niemiecki bank, który po raz opracował swoje wyniki według amerykańskich standardów GAAP, poinformował, że zysk netto spadł o 67 procent do 1,4 miliarda euro z 4,2 miliarda euro w 2000 roku.

W czwartym kwartale zysk brutto Deutsche z bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej spadł o połowę do 300 milionów euro z 600 milionów euro w poprzednim kwartale. Był również o 40 procent niższy niż rok wcześniej.

W ostatnim kwartale 2001 roku koszty operacyjne grupy spadły wprawdzie do 4,9 miliarda euro z 5,9 miliarda euro rok wcześniej, ale były o 100 milionów wyższe niż w trzecim kwartale.

Dirk Bartsche, zarządzający funduszami w Deutsche Investment Trust (DIT), uważa, że zmiana standardów księgowych nie pozwala dobrze ocenić wyników, chociaż wysoki poziom kosztów stanowi powód do niepokoju.

"Jeżeli spojrzymy na współczynnik kosztów do zysków to na poziomie grupy jest on bardzo wysoki i wynosi 93,7 procent. Natomiast zwrot na kapitale to mniej niż jeden procent. Więcej można dostać wpłacając pieniądze na konto" - uważa Bartsche.

Z powodu rosnącej liczby bankructw średnich i małych przedsiębiorstw w Niemczech oraz wpływu bankructwa Enronu i sytuacji w Argentynie Deutsche zwiększył rezerwy celowe na pokrycie złych długów o 500 milionów euro.

Bank oczekuje również, że w 2002 roku wartość rezerw na pokrycie niespłaconych kredytów będzie "prawdopodobnie na poziomie 2001 roku, a może trochę wyższa".

W środę Deutsche dokonał zmian w strukturze zarządu banku zrywając z niemiecką tradycją wspólnej odpowiedzialności członków i szukania konsensusu przy podejmowaniu decyzji.

Zmiany te przygotowują grunt dla Josefa Ackermana, który w maju zastąpi na fotelu prezesa Rolfa Breuera.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane