OPIS1: Balcerowicz widzi szansę na obniżkę stóp

09-02-2001, 11:48

(Depesza uzupełniona o wyjaśnienie NBP, tło i reakcję rynku)

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz uważa, że nasilają się sygnały, które zwiększają możliwość obniżki stóp procentowych, zacytowała w piątek szefa NBP gazeta Prawo i Gospodarka (PiG).

NBP zdystansował się jednak od wcześniejszej wypowiedzi pracownika biura prasowego, który stwierdził, że Balcerowicz jest zdania iż "Nasilają się sygnały, które zwiększają prawdopodobieństwo obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych banku centralnego w bliskiej perspektywie".

Pracownik biura prasowego potwierdził ten cytat, jednak później biuro oświadczyło, że Balcerowicz nie użył sformułowania "w bliskiej perspektywie", a w swej wypowiedzi dla PiG w ogóle nie poruszył kwestii terminu potencjalnej obniżki.

Po opublikowaniu informacji o bliskiej perspektywie obniżenia stóp procentowych złoty zyskał wobec euro i dolara pół procenta.

Politycy oczekują jak najszybszej obniżki stóp, znajdujących się obecnie na poziomie 19-23 procent. Ich zdaniem przyczyniają się one bowiem do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

W czwartym kwartale wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniósł około dwóch procent wobec sześciu procent w pierwszym kwartale.

Na razie jednak Rada Polityki Pienężnej (RPP) zmieniła tylko nastawienie w polityce pieniężnej na neutralne z restrykcyjnego.

RPP uważa, że wciąż istnieje ryzyko wzrostu presji inflacyjnej, mimo iż sam wskaźnik obniża się. W grudniu inflacja rok do roku spadła do 8,5 procent z 11,6 procent w lipcu.

Analitycy szacują, że w styczniu inflacja wyniosła 7,5-8,0 procent, a w marcu osiągnie siedem procent. Celem inflacyjnym RPP na koniec 2001 roku jest 6-8 procent. Do 2003 roku wskaźnik wzrostu cen powinien obniżyć się do poziomu poniżej czterech procent.

"Chcemy, by tegoroczna inflacja oscylowała w granicach tego dolnego progu (6-8 procent)" - powiedział Balcerowicz.

"Nie można się kierować jedynie przekonaniem, że niższe stopy pobudzą wzrost gospodarczy za pół roku, interesuje nas przecież rozwój w dłuższej perspektywie. Ważne jednak, by był to stały i mocny trend, by nie wystąpiły żadne wstrząsy poinflacyjne i podażowe, które mogłyby ten trend zmienić."

Większość analityków szacuje, że w marcu RPP obniży stopy procentowe o 100-150 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 27-28 lutego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1: Balcerowicz widzi szansę na obniżkę stóp