OPIS1-Belka rozważa emisję obligacji dla OFE

Zamojskie Fabryki Mebli S.A.
17-10-2001, 15:36

(Depesza uzupełniona o wypowiedz jednego z zarządzających OFE i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Kandydat na ministra finansów Marek Belka rozważa emisję obligacji przeznaczonych dla Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), które zostałyby objęte przez fundusze w zamian za zaległości jakie ma wobec nich skarb państwa.

"Rozważałbym emisję specjalnego typu obligacji skarbowych, które objęłyby OFE w zamian za długi" - powiedział dziennikarzom Belka po spotkaniu z kandydatami na ministrów nowego rządu.

Zadłużenie skarbu państwa wobec funduszy szacuje się na około cztery miliardy złotych. Belka nie podał szczegółów propozycji.

"W sobotę przedstawię projekt nowelizacji tegorocznego budżetu o spłatę zaległości rzędu kilku miliardów złotych z ośmiu miliardów złotych. Do spłaty nadaje się około czterech miliardów złotych" - powiedział Belka.

Część z tych zaległości to właśnie zaległości wobec OFE, dodał.

Jak mówiła wcześniej prezes ZUS, fundusze emerytalne mogą w tym roku uzyskać część zaległych składek.

Nie znany był do tej pory sposób w jakim miałoby się to odbyć. Prezes ZUS mówiła o przekazywywaniu zaległych składek w systemie zaliczkowym.

Od początku roku do dziś ZUS przekazał do wszystkich OFE około siedmiu miliardów złotych. Są to zarówno składki bieżące, jak też częściowa spłata wcześniejszych zobowiązań ZUS.

Zarządzający OFE nie liczyli dotychczas, że taka fala gotówki z ZUS zostanie im w tym roku przekazana. Stracili na to nadzieję po wypowiedziach niektórych członków rządu.

"Jeśli OFE dostaną obligacje, to nie będą kupować innych papierów dłużnych, a część z tych instrumentów, które mają już w portfelu będą sprzedawać. Pozyskaną w ten sposób gotówkę przeznaczą na zakup akcji" - powiedział zarządzający w jednym z największych funduszy emerytalnych.

"To jest ważniejsza informacja dla rynku obligacji niż akcji. Dla rynku akcji jest to gorsze niż wariant gotówkowy, bo ta gotówka od razu na rynek nie trafiłaby" - dodał.

Maklerzy mówią zaś, że ostatnie znaczne wzrosty na warszawskiej giełdzie były efektem pogłosek o tym iż nowy rząd chce rozwiącać problem zadłużenia wobec OFE.

Wiedząc, że takie plany, choć nieskonkretyzowane, istnieją, zarządzający zwiększyli zaangażowanie w akcje, a za nim reszta rynku, sądzą maklerzy.

Od poprzedniego poniedziałku indeks WIG20 wzrósł o 17,5 procent.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zamojskie Fabryki Mebli S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Belka rozważa emisję obligacji dla OFE