OPIS1-Dolar stracił z powodu spadków światowych giełd

03-09-2002, 13:13

(Depesza uzupełniona o tło i szczegóły)

LONDYN (Reuters) - We wtorek kurs dolara wobec euro stracił blisko jeden procent i znalazł się na najniższym poziomie od ponad miesiąca. Stało się tak z powodu obaw, że spadek tokijskiego Nikkei do pułapu najniższego od 18 lat może być zapowiedzią kolejnej wyprzedaży na światowych giełdach.

Kontrakty terminowe na indeksy Nasdaq i Standard & Poor's straciły blisko dwa procent po tym jak Nikkei znalazł się na najniższym poziomie od listopada 1983 roku.

"Spadki na giełdach znów zaciążyły na kursie dolara" - powiedział Ian Stannard, analityk BNP Paribas.

Według analityków o przecenie dolara przesądziły też obawy, że japońscy inwestorzy zdecydują się teraz na transfer środków ulokowanych w papierach wartościowych za granicą, by pokryć straty na rynku krajowym.

O godzinie 13.01 euro kosztowało 99,13 centa, a wcześniej wzrosło nawet do najwyższego od końca lipca poziomu 99,33 centa. Wobec japońskiej waluty dolar oscylował wokół najniższego od dwóch tygodni poziomu 117,18 jena.

Od pewnego czasu kształtowanie się kursu dolara jest ściśle powiązane z kondycją światowych rynków akcji. Inwestorzy obawiają się, że bez napływu zagranicznych środków lokowanych w walory amerykańskich spółek Stany Zjednoczone nie zdołają sfinansować ogromnego deficytu obrotów bieżących.

Teraz uwaga rynków finansowych skupia się na publikowanym o 16.00 indeksie aktywności w amerykańskim przemyśle opracowywanym przez Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Według prognoz ma on wzrosnąć w sierpniu do 51,6 punktu z 50,5 punktu w lipcu, jednak analitycy nie wykluczają spadku poniżej 50 punktu - granicy między rozwojem a recesją w amerykańskiej branży wytwórczej.

"Spadek poniżej 50 punktów może być poważnym ciosem dla dolara" - powiedział Shahab Jalinoos, analityk UBS Warburg. ((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Dolar stracił z powodu spadków światowych giełd