OPIS1-GM oferuje za Daewoo 588 mln dolarów-prasa

opublikowano: 02-08-2001, 11:58

(Depesza uzupełniona o opinię analityków)

SEUL (Reuters) - Według czwartkowej gazety Korean Economic Daily General Motors jest skłonne zapłacić za przejęcie Daewoo Motor 760 miliardów wonów (588 milionów dolarów).

Gazeta napisała, powołując się na anonimowe źródła uczestniczące w negocjacjach, że GM złożył taką ofertę wierzycielom Daewoo, pod warunkiem jednak, że z transakcji zostanie wyłączonoa główna fabryka koreańskiego koncernu w Pupyong.

Według wspomnianego źródła GM jest poważnie zaniepokojone postawą związków zawodowych, które częściowo sprzeciwiają się wejściu amerykańskiego koncernu.

Prezes Koreańskiego Banku Rozwoju Chung Keun-yong powiedział, że GM i Daewoo rozpoczęło trzecią rundę nagocjacji, ale na wypadek ich załamania gotowy jest plan awaryjny.

Analitycy twierdzą, że oferowana przez GM cena jest niska, biorąc pod uwagę wydajność produkcyjną Daewoo w porównaniu z rodzimymi konkurentami.

"Hyundai Motor, mający kapitalizację rynkową na poziomie czterech miliardów dolarów, ma wydajność produkcyjną rzędu 1,8-1,9 miliona sztuk rocznie. Daewoo Motor ma wydajność rzędu jednego miliona sztuk" - powiedział Suh Sung-moon, anlityk rynku samochodowego w Deutsche Banku.

"W takim razie, bazując na wydajności produkcyjnej, Daewoo Motor powinien być wart co najmniej dwa miliardy dolarów" - dodał.

"Rząd martwi się o reakcję obywateli na wyprzedaż dobrych firm koreańskich za niewielką cenę" - powiedział Suh.

Analitycy sopodziewają się, że GM nie kupi całego, obciążonego długami, Daewoo Motor, ale wybierze fabryki z rozproszonego po świecie samochodowego imperium. Daewoo Motor ma cztery fabryki w Korei i 12 za granicą, m.in. w Polsce, Uzbekistanie, Chinach, Indiach i na Ukrainie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / OPIS1-GM oferuje za Daewoo 588 mln dolarów-prasa