OPIS1-Minister finansów Marek Belka podał się do dymisji

IMPEXMETAL Spółka Akcyjna
opublikowano: 02-07-2002, 17:24

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi przedstawicieli rządu oraz komenatrz analityka)

WARSZAWA (Reuters) - We wtorek minister finansów Marek Belka podał się do dymisji, a premier przyjął jego rezygnację, powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Leszek Miller.

"Pan premier Belka złożył w dniu dzisiejszym na moje ręce rezygnację. Rada Ministrów przyjęła tę decyzję do wiadomości, wyrażając ogromny szacunek i podziękowanie" - powiedział premier Miller.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu przyszłorocznego budżetu. Deficyt budżetowy ma wynieść 43 miliardy złotych, czyli więcej niż zakładane na ten rok 40 miliardów złotych. Wcześniej minister finansów informował, że deficyt budżetowy miał w 2003 roku wynieść właśnie 40 miliardów złotych.

Minister finansów powiedział, że jego rezygnacja nie była spowodowana konfliktem wokół założeń przyszłorocznego budżetu.

"Motywy, które mną kierowały mają charakter osobisty. Uznałem, że po tych nieniewielu ośmiu miesiącach bardzo trudnego funkcjonowania, potencjał energetyczny się wypalił" - powiedział Marek Belka.

Premier Miller nie powiedział, kto jest kandydatem na nowego ministra finansów. Dodał jedynie, że zostanie on powołany szybko.

Zdaniem analityków obecnie kluczową kwestią jest to, kto zastąpi Belkę. Był on bowiem postrzegany jako pewnego rodzaju gwarant prowadzonej przez rząd polityki fiskalnej.

"Jeżeli chodzi natomiast o złotego, wpływ odejścia w krótkim okresie będzie negatywny. Już teraz widać, że reakcja rynku jest nerwowa. Był on postrzegany jako strażnik kasy państwowej i pytanie teraz brzmi czy zastąpi go człowiek równie wiarygodny" - powiedział Marcin Mróz, analityk z SG Banku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IMPEXMETAL Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Minister finansów Marek Belka podał się do dymisji