OPIS1-MSP potwierdza plan prywatyz. spółek gazowych

INSTAL KRAKÓW Spółka Akcyjna
22-06-2001, 13:21

(Czwartkowa depesza uzupełniona o wypowiedzi z piątkowej konferencji prasowej resortu skrabu)

DĘBE (Reuters) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) potwierdziło, że chciałoby wyodrębnić z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), spółkę poszukiwawczo-dystrybucyjną i sprzedać jej akcje w ofercie publicznej.

Ponadto z państwowej firmy wyodrębnione mają zostać cztery kolejne spółki dystrybucyjne, do których wpuszczeni zostaną inwestorzy strategiczni. W przyszłości firmy te również mogłyby zostać upublicznione, poinformował w piątek przedstawiciel resortu skarbu.

"Po szczegółowych analizach różnych wariantów, wybraliśmy ofertę publiczną oraz sprzedaż inwestorom strategicznym" - powiedział Andrzej Wielguszewski, konsultant w departamencie nadzoru i prywatyzacji w MSP.

"Wpuszczenie najpierw inwestora, przed wprowadzeniem na giełdę spowoduje, że skarb państwa będzie mógł skorzystać z podniesienia wartości spółki przez inwestorów" - dodał.

Powiedział też, że na giełdę może trafić do 25 procent akcji spółek dystrybucyjnych, a PGNiG będzie miało w każdej z nich 25 procent plus jedna akcja, aby zapewnić jej kontrolę i bezpieczeństwo przesyłu gazu.

Każdy z inwestorów strategicznych bedzie mógł nabyć akcje tylko w jednej z czterech wydzielonych spółek dystrybucyjnych.

"Chodzi o to, aby nie dopuścić do konsolidacji tych spółek w rękach jednego inwestora strategicznego" - powiedział Wielguszewski.

Każda wyodrębniona z PGNiG spółka dystrybucyjna otrzyma część jego aktywów. I tak spółka mazowiecka otrzyma 8,9 procent majątku PGNiG, Karpacka 12,8 procent, Śląska 14,3 procnt, a Pomorsko-Wielkopolska 10,6 procent.

W przyszłości inwestorzy będą mogli zwiększyć swe udziały w firmach dystybucyjnch kupując akcje należące do PGNiG i podwyższając kapitały wydzielonych spółek. Według obecnych założeń łącznie ich udział może dojść do 74 procent.

W perspektywie średniookresowej PGNiG zachowa mniejszościowy pakiet akcji tych firm. Ma to na celu ewentualne blokowanie zmian w statutach oraz zapewnienie udziału w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Z kolei prywatyzacja wydzielonej z PGNiG spółki poszukiwawczo- produkcyjnej zostanie poprzedzona podwyższeniem kapitału. W ramach tej operacji skarb państwa w zamian za nowe akcje wniesie aportem prawa do informacji geologicznej.

"Spółka górnicza będzie prywatyzowana jedynie przez giełdę przy wykorzystaniu pakietu mniejszościowego. Inwestorem strategicznym będzie w niej PGNiG" - powiedział Wielguszewski.

Decyzja o terminie wprowadzenia wydzielonych z PGNiG firm na warszawską giełdę zostanie podjęta przez rząd. Ministerstwo podało też, że prywatyzacja spółki przesyłowo-magazynowej - PGNiG nie zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych pięciu lat.

Resort podał także, że środki uzyskane ze sprzedaży wszystkich pięciu spółek zostaną umieszczone przez PGNiG, które zajmie się ich prywatyzacją, na specjalnym koncie bankowym. Zasilą one budżet albo, jeśli zgodzi się na to rząd, posłużą finansowaniu inwestycji lub restrukturyzacji PGNiG.

Jak poinformował w piątek Wielguszewski po pięciu miesiącach 2001 roku zysk netto PGNiG wyniósł około 130 milionów złotych.

Wcześniej PGNiG informował, że w tym roku prognozuje 188 milionów złotych straty wobec 416 milionów złotych straty w roku ubiegłym.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: INSTAL KRAKÓW Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-MSP potwierdza plan prywatyz. spółek gazowych