OPIS1-Na GPW korekta korekty, rynek chce obniżki stóp

Reuters
15-01-2002, 16:23

(Depesza uzupełniona o dane z zamknięcia notowań) WARSZAWA (Reuters) - Wtorkowa sesja na giełdzie rozpoczęła się spadkami stanowiącymi odreagowanie zeszłotygodniowych wzrostów. Szybko jednak okazało się, że duża część rynku przekonana była o korekcyjnym charakterze zniżek i zabrała się za kupowanie, sądzą analitycy. Optymizmu nie brak. "Przebieg dzisiejszej sesji jest ba

(Depesza uzupełniona o dane z zamknięcia notowań)

WARSZAWA (Reuters) - Wtorkowa sesja na giełdzie rozpoczęła się spadkami stanowiącymi odreagowanie zeszłotygodniowych wzrostów. Szybko jednak okazało się, że duża część rynku przekonana była o korekcyjnym charakterze zniżek i zabrała się za kupowanie, sądzą analitycy. Optymizmu nie brak.

"Przebieg dzisiejszej sesji jest bardzo pozytywny. Korekta, o której się mówiło została zrealizowana na początku notowań. Sądzę, że teraz raczej dojdzie do wzrostów" - powiedział Sebastan Słomka, szef działu analiz w BDM PKO BP.

Dodał, że przyczyn poprawy nastrojów należy szukać w dyskontowaniu spodziewanego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego, które przypadnie na drugą połowę roku. Rynek liczy też na redukcję stóp jeszcze na styczniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Dla Rady jest to ostatni moment, by obniżyć stopy motywując to spadkiem tempa inflacji, później będzie ona rosła. Jeśli jednak do redukcji nie dojdzie, dla rynku będzie to niemiłe zaskoczenie" - powiedział Marek Świętoń, zarządzający z ING Investment Management.

Sama inflacja - Główny Urząd Statystyczny publikuje dziś dane za grudzień - nie będzie miała dla rynku specjalnego znaczenia, o ile nie odbiegać będzie znacznie od oczekiwań rynkowych, opiewających na 3,7 procent.

Wśród spółek, na których koncentrowała się we wtorek uwaga inwestorów znalazły się TPSA, Pekao SA i BRE Bank.

TPSA podrożała o 0,9 procent do 16,75 złotego, natomiast banki zostały przecenione odpowiednio o 0,3 i 0,4 procent.

Słomka uważa, że popyt na akcje TPSA wynikać może z ostatnich stosunkowo pozytywnych rekomendacji dla akcji spółki, a także przekonania część inwestorów, że nowy zarząd poważnie podchodzi do jej restrukturyzacji.

Banki natomiast straciły ponieważ ich kursy w trakcie ostatnich spadków zachowywały się znacznie silniej od reszty rynku.

Część analityków jest zdania, że ci, którzy obawiają się niepewnej sytuacji na rynku powinni zainteresować się średniej wielkości spółkami o dobrej renomie, jak Jelfa czy Świecie, co uczyniły już fundusze emerytalne. Optymiści powinni zaś mieć w portfelu największe, najbardziej płynne spółki.

WIG20 wzrósł o 0,8 procent do 1.382,4 punktu, a TechWIG o 2,4 procent do 699,2 punktu. Obroty w ciągłych wyniosły ponad 350 milionów złotych. Wcześniej, od początku roku WIG20 zyskał około 16 procent.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Na GPW korekta korekty, rynek chce obniżki stóp