OPIS1-Polska oferuje obligacje o wartości 1 mld USD

ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA
27-06-2002, 17:32

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i tło)

LONDYN (Reuters) - W czwartek Polska zaoferowała do sprzedaży na międzynarodowych rynkach obligacje o wartości jednego miliarda dolarów. Jednak inwestorzy zażądali wyższej premii za ryzyko z powodu nerwowej sytuacji na rynku papierów dłużnych rynków wschodzących.

Cena 10-letnich papierów została ustalona na poziomie o 158 punktów bazowych wyższym od rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych (Treasuries). Wcześniej na rynku mówiło się o rentowności rzędu 150-160 punktów co oznacza, że popyt był słabszy niż pierwotnie sądzono.

Pierwsza od pięciu lat oferta polskich papierów denominowana w dolarach była jednak również wyższa niż oczekiwane 750 milionów dolarów. Analitycy wskazują na znaczne zainteresowanie papierami ze strony amerykańskich inwestorów, którzy pozbywają się papierów dłużnych krajów Ameryki Łacińskiej z powodu obaw przed kryzysem w Brazylii.

Michael Ganske, zarządzający funduszu inwestującego w obligacje rynków wschodzących z Deutsche Gesellschaft Fuer Wertpapiersparen, ocenia, że rentowność obligacji byłaby o 25 punktów bazowych niższa, gdyby nie obawy inwestorów o sytuację w Brazylii.

Brazylijskie obligacje, które stanowią 20 procent całego rynku papierów dłużnych rynków wschodzących, spadają od połowy kwietnia, ponieważ uczestnicy rynku zaczęli obawiać się, że w październikowych wyborach fotel prezydenta objąć może kandydat przeciwny polityce prorynkowej.

Polskie obligacje mają rating BBB+ wydany przez agencję Standard and Poor's, Baa1 przez Moody's i BBB+ przez agencję Fitch. Mimo zainteresowania amerykańskich inwestorów oferta nie była zbyt popularna w Europie z powodu ostatnich kłopotów polskiej gospodarki.

Ostatnio analityk Bear Stearns powiedział, że sposób prowadzenia polityki monetarnej w Polsce, gdzie stopy procentowe znajdują się o około siedem punktów procentowych powyżej inflacji, jest "zatrważający".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU CUKIERNICZEGO " MIESZKO " SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Polska oferuje obligacje o wartości 1 mld USD