OPIS1-Skarb Państwa przejmie Stocznie Szczecińską

Marek Druś
16-05-2002, 12:03

(Depesza uzupełniona o dalsze wypowiedzi ministra, tło)

WARSZAWA (Reuters) - Rząd poinformował w czwartek, że przejmie prywatną dotąd Stocznię Szczecińską. Decyzja ta oznacza pierwszą poważną renacjonalizację od 1989 roku.

Stocznia Szczecin, drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo stoczniowe w Polsce i jedna z 10 największych na świecie ma poważne problemy finansowe.

Dwa miesiące temu z powodu braku płynności wstrzymano tam produkcję, co wywołało protesty związków zawodowych. Stocznia zatrudnia 6.000 osób.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek powiedział, że problemy stoczni spowodowane są w dużej mierze mocnym złotym, przez którego sprzedaż statków ze Szczecina przestała być konkurencyjna na światowych rynkach. W rezultacie straty stoczni sięgnęły 160 milionów złotych.

"Właściciele wycofują się ze spółki i będzie przejęcie kontroli nad tym przedsiębiorstwem przez skarb państwa" - powiedział Kaczmarek dziennikarzom po spotkaniu z zarządem stoczni i wierzycielami.

Z menadżerami Szczecina, którzy są równocześnie cześciowymi właścielami spółki nie udało się jak na razie skontaktować. Nie wiadomo w jaki sposób transakcja ma być przeprowadzona, ani też jakie koszty poniesie w związku z tym skarb państwa.

"Zrobimy wszystko by uchronić stocznię od bankructwa, bo wiemy co by to znaczyło dla przemysłu stoczniowego w Polsce" - powiedział Kaczmarek, wielokrotnie krytykowany za wstrzymywanie prywatyzacji.

Minister dodał, że rozmowy z wierzycielami stoczni na temat udzielenia kredytów pomostowych są kontynuowane. Wśród kredytodawców stoczni prasa wymienia między innymi PKO BP, BRE Bank, BIG Bank Gdański, Pekao SA i BPH-PBK.

Przemysł stoczniowy był jednym z głównych motorów napędowych polskiego eksportu w ostatnich latach. Polskie statki cieszyły się dużym wzięciem z powodu niskich kosztów pracy i wykwalifikowanej siły roboczej.

Szczecin ma pełny portfel zamówień, ale banki odmówiły refinansowania kredytów i zarząd postanowił wstrzymać produkcję.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Skarb Państwa przejmie Stocznie Szczecińską