OPIS1-Wzrost gospodarczy w Niemczech nadal słaby

Jacek Zalewski
opublikowano: 21-11-2002, 09:50

(Depesza uzupełniona o reakcje rynków i wypowiedź analityka)

FRANKFURT (Reuters) - Większe niż oczekiwano wydatki konsumentów pozwoliły niemieckiej gospodarce rozwijać się w trzecim kwartale w tempie 0,3 procent, ale inwestycje firm nadal spadają, wynika z opublikowanych w czwartek danych.

Federalne Biuro Statystyczne podało, że wzrost niemieckiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) w trzecim kwartale wyniósł 0,3 procent w porównaniu z drugim kwartałem, co jest wynikiem zgodnym z oczekiwaniami.

Tempo rozwoju było nieco wyższe niż w drugim kwartale, w którym wzrost skorygowano in minus do 0,2 procent. Dane te pokazują, że największa gospodarka Europy wciąż nie może znaleźć sposobu na zwiększenie tempa wzrostu.

"Ogólnie rzecz biorąc te dane pokazują, że gospodarka nie przyspieszyła (..) Wzrost w 2003 roku nie będzie wiele wyższy, ale nie spodziewam się recesji, raczej stabilizacji na niskim poziomie" - powiedział Rainer Guntermann, analityk z Dresdner Kleinwort Wasserstein.

Po uwzględnieniu efektu kalendarzowego, rok do roku PKB Niemiec wzrósł w trzecim kwartale o 0,4 procent wobec spadku rzędu 0,1 procent w drugim kwartale. Natomiast konsumpcja indywidualna wzrosła w tym samym czasie o 0,5 procent wobec wzrostu rzędu 0,1 procent po rewizji w drugim kwartale.

Guntermann powiedział, że dalszy rozwój wypadków będzie zależał od tego, co się będzie działo w USA oraz od kursu euro.

"Jeżeli wspólna waluta mocno wzrośnie, nie będzie to dobra wiadomość dla eksporterów" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Wzrost gospodarczy w Niemczech nadal słaby