OPIS1-Zysk grupy TPSA wg MSR wyniósł 227 mln zł

BRE BANK Spółka Akcyjna
14-11-2002, 18:05

(Depesza uzupełniona o wypowiedź analityka, informacje z raportu kwartalnego oraz zachowanie kursu)

Kuba Kurasz

WARSZAWA (Reuters) - Telekomunikacja Polska SA (TPSA) w trzecim kwartale osiągnęła skonsolidowany zysk netto prawie zbieżny z tym co prognozowali analitycy ankietowani przez Reutera. Zysk wyniósł 227 milionów złotych, licząc według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR).

Analitycy ankietowani przez Reutera szacowali, że zysk grupy w tym okresie wyniesie 220 milionów złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku grupa TPSA miała 296 miliona złotych straty netto.

"To są wyniki zbieżne z konsensusem rynkowym, nie widzę więc potrzeby zmiany naszej opinii na temat spółki. Właśnie z tego powodu uważam, że w trakcie jutrzejszych notowań kurs TPSA powinien się zachowywać spokojnie" - powiedziała Benita Mikołajewicz, analityk w ING Securities.

Nieco niższy niż oczekiwania okazał się zysk operacyjny w okresie czerwiec-wrzesień. Wyniósł on 813 milionów złotych, wobec średnia prognozy na poziomie 833 miliony złotych. Wcześniej spółka podawała, że przychody w trzecim kwartale wyniosły 4,58 miliarda złotych.

"Zysk EBITDA w trzecim kwartale 2002 roku wyniósł 1.909.300 tysiące złotych, co stanowi wzrost w relacji do trzeciego kwartału 2001 roku o 12,9 procent. Marża EBITDA w trzecim kwartale 2002 roku wyniosła 41,7 procent i zwiększyła się o 2,7 punktu procentowego" - podała TPSA w komentarzu do wyników według PSR.

"Takie marże to dobre dane, spółka nie zawiodła. Widać wyraźnie efekty restrukturyzacji zatrudnienia i cięcia kosztów" - powiedział Włodzimierz Giller, analityk w Erste Securities.

Na koniec września 2002 roku liczba pracowników TPSA spadła do 48,4 tysiąca osób z 51,8 tysiąca złotych na koniec pierwszego półrocza 2002 roku.

Część analitycy uważa także, że wynikom TPSA pomógł relatywnie stabilny złoty w trzecim kwartale, gdy stracił on tylko dwa procent do dolara i euro. Dług TPSA w wysokości 16 miliardów złotych jest zaciągnięty głównie w walutach zagranicznych.

TPSA, której 47,5 procent akcji należy do konsorcjum France Telecom oraz Kulczyk Holding, walczy ze spowolnieniem w dziedzinie telefonii stacjonarnej.

Należąca do TPSA spółka telefonii komórkowej Centertel podawała pod koniec października, że w trzecim kwartale przychody wzrosły o 50 procent, co pomogło całej grupie zwiększyć sprzedaż o pięć procent. Trzeci na rynku telefonii komórkowej Centertel wciąż dąży do osiągnięcia zyskowności.

CO SIĘ DZIAŁO Z KURSEM?

Pojawienie się dużych zleceń sprzedaży na akcje TPSA w trakcie ostatniej godziny handlu w czwartek, wyraźnie przystopowało zwyżkę indeksów wywołanych czwartkową publikacją wyników kwartalnych PKN Orlen.

Rynek spodziewał się publikacji danych finansowych spółki, jednak dla maklerów pojawienie się dużej podaży pod koniec sesji było zaskoczeniem.

Akcje TPSA potaniały na zamknięciu o trzy procent do 13,15 złotego, przy ponad 70 milionów złotych obrotów, co stanowiło 30 procent wartości transakcji w notowaniach ciągłych. Natomiast WIG 20 wzrósł o 1,2 procent do 1.152,2 punktu.

"Zniżkę mogły wywołać trzy elementy, któryś z inwestorów liczył na to, że wyniki rozczarują negatywnie. Po drugie ktoś przypomniał sobie o wiszącej podaży akcji ze strony ARP lub też na poziom kursu miała informacja o wniosku PTC przeciwko TPSA" - powiedział jeden z warszawskich maklerów.

Zdaniem analityków rynek nadal musi sobie zdawać sprawę, że istnieje ryzyko sprzedaży ponad 11 milionów akcji, które rząd przekazał Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dodatkowo w czwartek Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) podała, że zarzuca Telekomunikacji Polskiej SA i jej spółce zależnej PTK Centertel stosowanie niedozwolonych praktyk polegających na narzuceniu PTC przez TPSA uciążliwych warunków umowy na temat stawek rozliczeniowych.

PTC złożyła w tej sprawie wniosek w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i chce by urząd wszczął postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel.

Teoretycznie TPSA grozi kara ze strony UOKiK w wysokości do pięciu milionów euro, maksymalnie 10 procent wartości ubiegłorocznych przychodów.

"Dane te inwestorzy muszą przeanalizować. Myślę, że po tym co się działo w czwartek przed zamknięciem mogą podchodzić z pewną ostrożnością" - powiedział jeden z warszawskich maklerów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BRE BANK Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS1-Zysk grupy TPSA wg MSR wyniósł 227 mln zł