OPIS2-ECB utrzymał stopy, ostrzega przed inflacją

02-05-2002, 16:52

(Depesza uzupełniona o wypowiedzi Duisenberga z konferencji prasowej i opinię analityka)

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) pozostawił w czwartek bez zmian stopy procentowe, ale ostrzegł, że stopa inflacji może wzrosnąć, co natychmiast wzbudziło obawy inwestorów, że podwyżka stóp może przyjść wcześniej niż się spodziewano.

Prezes ECB powiedział jednak, że tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje trudne do oszacowania i główna stopa procentowa nadal wynosi 3,25 procent. W 2001 roku bank obniżył stopy w sumie o 1,5 punktu procentowego, po raz ostatni czyniąc to w listopadzie.

"(Rada Banku) uznała, że perspektywa stabilizacji cen jest w tej chwili bardziej zagrożona niż pod koniec ubiegłego roku" - powiedział Duisenberg na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady.

"Jednocześnie cały czas perpsektywa wzrostu gospodarczego pozostaje niepewna" - dodał.

Pesymistyczny komentarz Duisenberga na temat inflacji wzbudził czujność na rynkach finansowych.

"Stwierdzenie Duisenberga, że stopa inflacji może wzrosnąć poruszyło rynkiem" - powiedział Nick Mirtchev, analityk z Halifax Group w Londynie.

"Ten komentarz zwiększa ryzyko, że do podwyżki stóp dojdzie już w czerwcu" - dodał.

Duisenberg powiedział, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni, ale dodał, że "liczba znaków zapytania jest tak wielka jak nigdy".

Prezes ECB przyznał także, że nie jest już tak pewny jak wcześniej, że stopa inflacji spadnie poniżej założonego przez bank poziomu dwóch procent.

"Przeżyliśmy kilka rozczarowań" - powiedział.

W kwietniu inflacja w strefie euro wyniosła 2,2 procent.

Kurs euro wzrósł w tym tygodniu do najwyższego od pół roku poziomu wobec dolara i jeżeli trend ten uda się utrzymać, łatwiej będzie złagodzić w Europie presję cenową, ponieważ tańsze staną się dobra importowane, w tym ropa.

Od początku roku ceny ropy wzrosły o ponad jedną trzecią. W czwartek cena za baryłkę ropy Brend oscylowała wokół 25,5 dolara.

Także w czwartek opublikowano dane z których wynika, że sektor wytwórczy strefy euro zanotował w kwietniu wzrost po raz pierwszy od ponad roku.

Na rynkach wciąż jednak istnieją wątpliwości co do rozmiarów ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku, a groźba strajku w Niemczech i ostatni gwałtowny wzrost cen ropy sprawiają, że osiągnięcie dwuprocentowego celu inflacyjnego w strefie euro może być utrudnione.

Wiele banków centralnych sygnalizuje ostatnio, że cykl łagodzenia polityki monetarnej dobiegł końca. Z tego trendu wyłamał się w czwartek Narodowy Bank Szwajcarii, który obniżył stopy procentowe o pół punktu procentowego, by przeciwdziałać nadmiernemu umacnianiu się franka.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-ECB utrzymał stopy, ostrzega przed inflacją