OPIS2-KFK ogłosiła wezwanie do kupna Elektrimu Kabli

Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna
opublikowano: 14-12-2001, 17:14

(Depesza uzupełniona o dodatkowe informacje na temat wezwania oraz komentarz analityka)

WARSZAWA (Reuter) - Krakowska Fabryka Kabli (KFK) ogłosiła publiczne wezwanie do sprzedaży około 75 procent akcji Elektrimu Kable SA. Cena w wezwaniu wynosi 5,26 złotego za sztukę.

W piątkowym komunikacie pośredniczący w wezwaniu CDM Pekao SA podał, że KFK chce kupić w wezwaniu 88.007.358 akcji Kabli, czyli dokładnie 73,6 procent.Przed ogłoszeniem wezwania KFK miała 1.671.389 akcji.

Zapisy w ramach wezwania będą przyjmowane od 24 grudnia do 4 stycznia 2002 roku. Obrót akcjami Kabli został na poniedziałkowej sesji zawieszony.

KFK zobowiązuje się do objęcia w ramach wezwania minimum 84.287.823 akcji. Po jego zakończeniu wzywający chce mieć 89.678.747 akcji Elektrimu Kable.

"Wzywający po przeprowadzeniu wezwania zamierza wspólnie z pozostałymi akcjonariuszami uczestniczyć w zarządzaniu spółką. Wzywający nie planuje zmian w dotychczasowym charakterze działalności spółki" - podano w komunikacie.

KFK poinformowała też, że w ciągu najbliższych trzech lat lub do dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej nie wycofa akcji Elektrimu Kable z obrotu publicznego.

Wcześniej KFK negocjowała z Elektrimem kupno pakietu 70 procent akcji Kabli. Łączna cena wynosiła wówczas 100 milionów dolarów. Cały proces przeciągał się, bo KFK czekała na zgodę urządu antymonopolowego. Uzyskała ją w listopadzie.

Zdaniem analityków oferowana w wezwaniu cena jest dobra. Jednak Elektrim będzie nadal potrzebował dużej ilości gotówki, aby spłacić długi. Za pakiet Kabli KFK oferuje około 460 milionów złotych.

"Zważywszy na aktualną sytuację Elektrimu cena za Kable jest dla spółki korzystna. Należy jednak pamiętać, że nie rozwiązuje to problemu jej 'dziury finansowej'" - powiedziała Benita Mikołajewicz, analityk z ING Barings W Warszawie. Elektrim podał w czwartek w nocy, że w jego kasie znajduje się 276 milionów euro gotówki, a łączne zobowiązania wynikające między innymi z tytułu obligacji zamiennych i kredytów wynoszą 753,2 miliony euro.

Spółka podała także, że będzie się starać, aby zagwarantować swoim obligatariuszom pełną wypłatę, ale zaproponuje im zmianę terminu wykupu obligacji.

Na wykup swoich obligacji Elektrim będzie musiał przeznaczyć około 488 milionów euro, ponieważ prawie wszyscy obligatariusze zgłosili chęć realizacji opcji "put" na te papiery.

Opcja "put" na papiery polskiej spółki przypada 15 grudnia, ale ze względu na to, że jest to sobota, faktycznie przypada ona 17 grudnia, czyli w poniedziałek.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-KFK ogłosiła wezwanie do kupna Elektrimu Kabli